Przejdź do treści

Felieton: Subiektywne podsumowanie 2023 roku, okiem redaktora naczelnego

Udostępnij:

Felieton: Subiektywne podsumowanie 2023 roku, okiem redaktora naczelnego

Dwa tysiące dwudziesty trzeci – wspaniały to był rok, nie zapomnę go nigdy. A czego sobie życzę w dwudziestym czwartym? Tego samego co w trzecim. Dużo zbiórek miałem, dużo kawy piłem, bo bardzo ją lubię i dużo pisałem.

Koniec roku to czas podsumowań. Jednym uchem słuchając Raportu Rosiaka, a drugim zabaw żony z dzieckiem, siadam więc do mojego laptopa i piszę. A jest o czym!

W Polsce i na Świecie

Wybory parlamentarne

Za nami wybory do polskiego sejmu i senatu. Co z tego wynika dla ruchu harcerskiego i skautowego? Możliwe, że nic. A możliwe, że całkiem sporo:

 • Wicemarszałkiem Senatu XI kadencji został były instruktor ZHRMaciej Żywno. W wyższej izbie parlamentu znaleźli się także inni byli instruktorzy ZHR – Kazimierz Wiatr i Halina Bieda. Co ciekawe, każde z tej trójki został wybrane z list innego komitetu wyborczego.
 • Wraz ze zmianami wśród zasiadających w parlamencie posłów i senatorów, uległ również zmianie skład Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Harcerstwa (w zeszłych latach, zdarzało się współistnienie dwóch zespołów związanych z harcerstwem, zobaczymy jak będzie tym razem)
 • Do sejmu dostało się 4 byłych instruktorów ZHR, identyfikację ich pozostawiam jako harc dla czytelnika
 • Obecna koalicja rządowa przed wyborami ogłaszała chęć likwidacji wielu instytutów, w tym Narodowego Instytutu Wolności. Co jego ewentualne zniknięcie mogłoby nam zmienić? A no całkiem sporo, bo to NIW dotychczas rozporządzał ROHiS. Może mieć to potencjalnie wpływ na funkcjonowanie programu, ale jednak z tego co wiem, likwidacja NIW nie będzie jednoznaczna z likwidacją ROHiS.

ŚDM w Lizbonie

Międzynarodowe spotkania młodych całego świata, którzy razem ze swoimi duszpasterzami i papieżem gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. A w dwóch słowach: Chrześcijański Woodstock. ZHR również tam był, a wraz z nim stadion dla Polaków oraz drama z HOPR. Pytanie tylko, czy ZHR powinien zajmować się koordynacją wyjazdów na takie imprezy? Nie wiem, choć się domyślam.

Wojna

A nawet wojny toczące się niezmiennie od setek lat na terenie całego świata. W ostatnich latach jedna dotyka nas szczególnie – nie dość, że dzieje się tuż za naszą granicą, to i mamy na nią realny wpływ. Niestety taka już natura ludzka, że działamy wtedy, gdy najwięcej się dzieje, w tym przypadku na początku konfliktu. Czy ta wojna już nam nie spowszedniała? Udowodnijmy, że nie!

Sztuczna inteligencja

2023 rok mocno stał pod znakiem AI, ChatGPT i obrazków rodem z Pixara, ale o treści bynajmniej nie dla dzieci. Jednocześnie LinkedIn zapełnił się specjalistami od EjAj, a każda branża stanęła przed pytaniem: A co my z tego będziemy mieć?

No to powiem Wam z mojego i naszych doświadczeń:

 • Chat nie umiał mi zrobić sensownej ścieżki sprawności saunowych (z czego się smucę, ale jednocześnie puszczam oko teraz do czytelników) 
 • Za pomocą sztucznej inteligencji “napisaliśmy” za to artykuł, który na pierwszy rzut oka, wygląda na prawdziwy. Ale nie powiemy Wam czy już został opublikowany. He he
 • Z powodzeniem za to stworzyliśmy sporo grafik albo podrasowaliśmy kilka zdjęć które możecie znaleźć w naszych mediach. Wiem też, że AI maczało palce w hymnie Nocy Styczniowej 2024 jednej z chorągwi…
Dla wizualizacji: korpoharcerz za pozowoleniem kolegi Janka. Chat wygenerował prompt, a na jakiego podstawie obrazek.

Co dalej? Zobaczymy. Przypomnę Wam jednak, że puszczaństwo oraz pionierstwo technologiczne, mogą w skautingu iść w parze (i robiły to już nie raz!).

W Organizacji Harcerzy i w ZHR

XVIII Zjazd ZHR

Najważniejsze zgromadzenie korpusu instruktorskiego, odbywające się co dwa lata (z pewnymi wyjątkami). Co z niego dla nas wyniknęło?

 • On. 5 lat temu napisał artykuł na Azymut, a dzisiaj jest naszym naczelnikiem. Nie to, żebyśmy sugerowali jakąkolwiek przyczynowość, niemniej wiwat jaśnie nam panujący hm. Marcin Mucha! Nowym przewodniczącym ZHR został natomiast hm. Krzysztof Wójtowicz, a naczelniczką harcerek hm. Anna Stasik. Pełny skład Naczelnictwa, RN, KRZ i SH, można znaleźć na stronie ZHR.
 • Kolejny rok swe żniwo zbiera okrutny trend, gdzie zamiast pojedynków na szable i obelgi, mamy zgodę, memy i emocje jak na rybach.  

Złaz Organizacji Harcerzy 2023 „Werwa”

Według SJP złaz to impreza sportowa lub turystyczna, na której pojedyncze osoby lub grupy osób wyruszają z różnych miejsc w celu dojścia do jednego, określonego punktu. I przyznaję, że trafione w punkt. Nie dość, że było na sportowo, to jeszcze z całej Polski doszliśmy do jednego, określonego punktu – potrzeby reformy wędrownictwa

Wspólna fota na zakończenie złazu

Złaz ten w mojej ocenie w udany sposób powtórzył dwie rzeczy po swarzędzkim: braterską atmosferę (choć nie aż tak ciepluteńką) i konstruktywny ferment. Zachęcam do poczytania o wędrewolucji, propozycji nowych sprawności, czy nadrobienia przedzłazowych webinarów. Cieszę się, że i członkom redakcji, udało dołożyć się w mniej lub bardziej widoczny sposób, swoją cegiełkę

Wsparcie ZHR

Warto o siebie zadbać. Jak nie dla siebie, to chociaż dla innych. Pisał już o tym m.in. Karol i ja. Dlatego bardzo cieszę się z powstania zespołu wsparcia psychologicznego przy Naczelnictwie. A czym on się zajmuje? Masą rzeczy, w tym np. organizuje webinary, konsultacje, warsztaty, telefony wsparcia, czy “urlopy pracownicze” (no dobra, to ostatnie jedyne dla mnie kontrowersyjne, ale reszta to bezdyskusyjnie potrzebne w naszej organizacji rzeczy).

Trzymam kciuki za zespół wsparcia oraz jego projekty i zachęcam Was do zajrzenia na ich stronę.

Reforma stopni

A wracając ponownie do Swarzędza i pewnego mroźnego weekendu 2022 roku – wypracowane tam pomysły i propozycje, a przede wszystkim chęci, przełożyły się na trwające właśnie prace nad reformą stopni. O szczegółach opowiadał Kajtek, a ja od siebie tylko dodam, że mega się jaram, że OH-y to coraz częściej nie tylko pojedynczy liderzy, a całe sprawne i twórcze zespoły

Reformy zuchmistrzowskie

Zuch jak sama nazwa mówi, odważny być musi. Ale nie będzie mógł stawić czoła wszelkiemu złu tego świata, jeśli nie będzie sprawnych gromad i genialnych zuchmistrzów. Tak więc Wydział Zuchowy nie próżnuje i chwała mu za to!

 • Wiedza Zuchmistrzowska – w marcu 2023 roku opublikowane zostały wyniki prac zuchmistrzów z całej Polski, efektem czego jest zbiór materiałów na kursy uporządkowany w mapie kompetencji zuchmistrzowskich. Od teraz dużo łatwiej jest przygotować program na kurs metodyki zuchowej (przybocznych, wodzów, generałów i drużynowych-instruktorów zuchowych), bo program na każdy kurs jest praktycznie gotowy. Więcej można przeczytać w naszym artykule.  
 • Reforma sprawności – w tym roku wdrożona została opracowywana od 2020 roku (najpierw osobno w OHy i OHek, a od maja 2022 wspólnym wysiłkiem jednego zespołu) reforma sprawności zuchowych. Powstała eKsiążeczka sprawności, a nowe emblematy dostępne są już w składnicy. Drukowane książeczki mają się pojawić na początku 2024 roku. Liczba sprawności zwiększyła się z 82 do 123, zaktualizowano wymagania, wprowadzono sprawności dwustopniowe, otwarte i uznaniowe. Zmian jest dużo, choć fundament jakim jest podział sprawności na 5 kolorów oczywiście pozostał.
 • Projekt Generał – początek roku 2023 można uznać za ostateczne zwieńczenie sztandarowego przez ostatnie lata projektu Wydziału Zuchowego. Dokonanie zmiany zostały utrwalone w regulaminach (o czym jeszcze później), a w wielu chorągwiach odbyły się moduły generalskie.
 • Coś jeszcze? – W kwietniu odbył się Zlot Zuchmistrzowski “Carnaval” w Lubline. Ptaszki ćwierkają, że zapowiada się reforma gwiazdek zuchowych.

TDP oraz TKGTW

Tradycja turniejów w OH-y trwa. Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko pogratulować:

A tak przyszłościowo, to już chciałbym złożyć wyrazy współczu… gratulacje serdeczne druhowi, który w ramach próby harcmistrzowskiej dostąpi zaszczytu wymyślenia i zorganizowania turnieju drużyn wędrowników.  

W tym roku została również wprowadzona rozkazem do pilotażu instrukcja turniejowa. To duży krok, dający w przyszłości perspektywę równej rywalizacji dla wszystkich drużyn, przy jednoczesnym zrzucaniu z kadr turniejów corocznego “wymyślania koła na nowo”.

Zagraniczne zloty i wyjazdy

Polscy harcerze byli w miejscach i robili rzeczy. I to nie byle jakie, nie byle gdzie. Wspomniane ŚDM w Portugali, udział w wydarzeniach ZHPnL, Akcja Paczka w Ukrainie, czy nasza reprezentacja na XXIII Światowe Jamboree Skautowe w Korei. Muszę przyznać, że jest całkiem fajnie, ale przypominam: w WOSM to my nie będziemy. Udało się za to sformalizować naszą współpracę z CES.

Regulaminy, uchwały i instrukcje

Ze względu na to, że nie są one powszechnie komunikowane takie zjawiska jak zmiany w naszych wewnątrzorganizacyjnych dokumentach bardzo często nam umykają. W tym roku nastąpiły większe zmiany w:

Na Azymucie

5. urodziny Azymutu

Ekipa świętująca w Warszawie na Karowej 20

Azymut ma już 5 i pół roku! Jest co świętować, więc świętowaliśmy – w Poznaniu i Warszawie. Super było móc się z Wami spotkać.

Gdzie szóste urodziny i co na nich? Coś tam już knujemy, ale wszystko w swoim czasie. A, no i był tort!

Jeśli chcecie poczuć się trochę tak, jakbyście znowu byli na naszych urodzinach, to możecie odsłuchać nagrane w trakcie tego wydarzenia rozmowy.

Topki i podsumowania

Opublikowaliśmy w tym roku (licząc ten felieton) 70 tekstów, a więc średnio raz w tygodniu trafiał do Was nowy tekst oraz wspominka w ramach #tbt. W naszych mediach mogliście trafić na inspirujące cytaty przygotowywane dla Was w ramach serii #Azymuty, albo dowiedzieć się #od_czego_zaczynali niektórzy nasi autorzy. Do tego testujemy artykuły w wersji audio i objęliśmy patronatem nową książkę Szwejka. 

Przeprowadziliśmy wśród Was ankietę – wnioski z niej wyciągnięte są już wdrażane w życie, a o niektórych będziemy Was niebawem dokładnie informować. 

5 najczęściej czytanych przez Was artykułów z 2023 roku:

5 najczęściej czytanych przez Was artykułów z poprzednich lat:

Z sukcesów na pozór małych, ale dla mnie ogromnych – po raz pierwszy od poszerzenia składu redakcji, udało nam się spotkać wszystkim w jednym miejscu. I to z nowiusieńskim roll-upem!

To te typy z zakładki O nas

Podziękowania

Last but not least, jakby to (może) powiedział twórca skautingu – podziękowania.

 • Najsampierw – dla Was, Drodzy i Kochani Czytelnicy. Po prostu bez Was to wszystko nie miałoby sensu. To dla Was piszemy i to z Wami chcemy dalej rozwijać Azymut i dostosowywać go do Waszych potrzeb. Dziękuję Wam za każdy feedback, każdy pozostawiony komentarz, wyświetlenie czy reakcję, oraz za to, że po prostu jesteście z nami.
 • Po wtóre – dla Was Drodzy Autorzy. Gdyby Azymut był piecem, to Wy byście dzierżyli szpadel, dorzucający do ognia węgiel. W sensie Wasze teksty. A ten ogień, to taka metafora serc gorących i umysłów otwartych naszych czytelników. No, wiecie o co chodzi – to Wy to napędzacie. Dziękuję, że piszecie i czekam na więcej.
 • I po trzecie primo ultimo – Droga redakcjo, kochani bracia, przyznam szczerze, że trochę głupio tak, że dowodzę 5 super gości, z których każdy ma ważniejszy ode mnie sznur, a i kilku wyższy stopień. Jednocześnie cieszę się, że mam ten zaszczyt pełnić funkcję przewodniczącego najbardziej aktywnego (i nieoficjalnego) kręgu instruktorskiego w całym ZHR!


Drużyna! Azymut na 2024. Jazda! 

Czuwajcie!
I z fartem!

phm. Jakub Kuciak HR
redaktor naczelny 
pisma instruktorskiego Azymut

PS: Jeśli nie macie pomysłu na dzisiejszy sylwestrowy wieczór, to zachęcam Was do odpalenia ok. godziny 23:30 Gawędy Wigilijnej. Dzięki temu w nowy rok wejdziecie odmienieni. Gwarantuję Wam to. A nazwisko Kuciaka miało zawsze duże znaczenie, cokolwiek by podpisał.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *