Patronaty Azymutu
Redakcja Azymutu pragnie promować wartościowe publikacje metodyczne oraz wydarzenia harcerskie. W tym celu obejmujemy patronatem różne przedsięwzięcia, oferując również wsparcie techniczne i merytoryczne. Osoby zainteresowane taką współpracą z Azymutem zachęcamy do kontaktu mailowego: [email protected]. Zastrzegamy sobie prawo do samodzielnego podejmowania decyzji, które inicjatywy obejmujemy patronatem.
Książki objęte naszym patronatem

„Szkice o drużynie harcerskiej” (2025) – hm. Mateusz Chmielewski
W Szkicach… Autor opisał swoje bogate doświadczenie w pracy harcerskiej. Drużyny, które przez lata prowadził i tu przywołuje, są świetną ilustracją efektów praktycznego stosowania metody harcerskiej. Mateusz zaprasza nas do kręgu własnego środowiska, pozwala prześledzić, z jakimi wyzwaniami się mierzył, opisuje potknięcia i sukcesy. A co najważniejsze, podpowiada, jak za pomocą ostatecznie prostych środków instruktor stworzyć może przesyconą harcerskim duchem drużynę.
Wysłuchaj „Rozmowy Azymutu”, w której Mateusz Chmielewski opowiada o książce.

„Narzędziownik drużynowego” (2023) – hm. Marek Gajdziński
Nowa książka Marka Gajdzińskiego stanowi kompendium wiedzy na temat metodyki harcerskiej i podstawowych narzędzi metodycznych.
Ze wstępu:
Wśród różnych ekscytujących doświadczeń miejskiego chłopca na początku harcerskiej ścieżki jest też to, kiedy po raz pierwszy zagląda do skrzyni z narzędziami. Coś magicznego jest w przymierzaniu do dłoni różnych typów pił, toporków lub świdrów. Choć przeznaczenie większości tych utensyliów jest teoretycznie oczywiste, to dopiero w tym momencie materializuje się wyobrażenie, co dzięki nim można zbudować.
Wysłuchaj „Rozmowy Azymutu”, w której Szwejk opowiada o książce.

„Wielka Gra Wodzów” (2021) – hm. Tomasz Maracewicz i hm. Wiktor Maracewicz
Wielka Gra Wodzów to kolejny tom opowieści o dobrym prowadzeniu drużyny harcerskiej, kontynuacja historii rozpoczętej podręcznikiem dla zastępowych Harcerstwo to Gra! Mnóstwo praktycznie i przystępnie podanej wiedzy, niezbędnej dla każdego Wodza z granatowym sznurem i kandydata przygotowującego się do tej roli.
Ze wstępu:
Drużynowy to jest taki zastępowy, który „dorósł”, ale nie „wyrósł”, który dzięki zaskakującemu zbiegowi okoliczności zaczął spoglądać na harcerstwo od tej innej, chciałoby się powiedzieć – poważniejszej strony...
Wysłuchaj „Rozmowy Azymutu”, w której Wiktor Maracewicz opowiada o książce.

„Harcerstwo to gra!” (2020) – hm. Tomasz Maracewicz
Harcerstwo to gra. Czasem nawet – jak to wizjonersko napisał Józef Sosnowski, a po nim jeszcze raz Aleksander Kamiński – Wielka Gra. Gra fascynująca, przebijająca wszystkie planszówki i gry komputerowe, które poznałem. Naprawdę! Ma niewielkie wymagania sprzętowe, jest opracowana w 3D, grafikę wierną do złudzenia, zasady proste, a zarazem dające mnóstwo wariantów. Wreszcie to gra, w której czasem trudno odróżnić, co jest zabawą, a co prawdziwym życiem. I co zaskakujące, owa gra dostarcza wszystkim uczestnikom mnóstwo emocji i frajdy, mimo że od początku wiadomo, iż każdy gracz wygrywa! Niemożliwe? Spróbujcie!
Wysłuchaj „Rozmowy Azymutu”, w której Marabut opowiada o książce.