Do jednego miejsca może prowadzić wiele dróg – łatwiejszych i trudniejszych, często zapewniających masę przeżyć i wzbogacających nas o doświadczenia. Przed nami, instruktorami harcerskimi, widnieje jednak jeden podstawowy cel – dobra harcerska praca w gromadach zuchów oraz drużynach harcerzy i wędrowników. Azymut traktuje o wielu drogach, które do niej prowadzą.

Dołącz do nas!

Azymut jest zbiorem wielu głosów, otwartym na współpracę z kolejnymi autorami. Przeczytaj nasze wytyczne dla współpracowników.

Zespół redakcyjny

Aktualny skład zespołu redakcyjnego:

phm. Jakub Kuciak HR – redaktor naczelny, redakcja merytoryczna
Drużynowy 82 pWDW „Twierdza”, wicenamiestnik na Grochowie, a do niedawna również referent ds. kadry w Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy. Przez cztery lata drużynowy 82 WDH „Zbroja” im. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” oraz członek kadr kursów instruktorskich.
Ponoć nadużywa „tbh”, acz imo nwm ocb.

phm. Jakub Borkowski HR – redakcja językowa i merytoryczna
Był zuchem, harcerzem, wędrownikiem, harcerzem starszym, członkiem współdziałającym i instruktorem. Działał na wszystkich poziomach OH-y, pełnił różne funkcje w okręgu. Specjalizuje się w zuchologii stosowanej, ale może wymądrzać się w każdym temacie.

hm. Lech Pastwa HR – redakcja językowa i merytoryczna, gospodarz Rozmowy Azymutu
Złośliwi w polu „funkcja” wpisują mu „wszystkie”. Założył 301 WGZ-ów „Strażnicy Starodębu” (2006-2010), potem prowadził referat, hufiec, chorągiew, a w końcu reaktywował VIII RwDH-y (2018-2021). Obecnie komendant Rzeszowskiego ZDH-y. Lubi wędrówki, nie lubi chipsów. Pozory mylą. Prywatnie jest żonaty, wielodzietny, a czasami również niesamowity.

phm. Wojciech Derkowski HR – redakcja merytoryczna
Pochodzi z Płocka gdzie prowadził drużynę, gromadę i hufiec. Komendant i kwatermistrz HAL i HAZ od 2016. W 15 miesięcy doprowadził drużynę do stanu 28 harcerzy, zaczynając od 11. Obecnie drużynowy w Płocku i student Politechniki Warszawskiej. Z zawodu i z zamiłowania chemik. Pracownik Instytutu Chemii Organicznej PAN i członek grupy badawczej profesora Sergiusza Lulińskiego. Specjalizuję się w syntezie organicznej i pouczaniu innych o podstawach metody harcerskiej.

phm. Kacper Borkowski HR – redakcja językowa i merytoryczna
Przez 4 lata wódz gromady, aktualnie hufcowy i referent zuchów z Północnego-Zachodu, od niedawna zajmuje się też kształceniem w chorągwi. Ponadto studiuje architekturę i za pół roku się żeni. To cud, że znalazł czas na pisanie tekstów dla Azymutu.

pwd. Michał Topolski HO – redakcja językowa i merytoryczna, administrator techniczny
Zuchmistrz, instruktor z pięknej Opolszczyzny, drużynowy „0” Kluczborskiej Gromady Zuchów „Łowcy z Pradawnej Puszczy” (tak – czyta się „zerowej” 😉 ). Od 2020 r. współorganizator pielgrzymek ZHR na Jasną Górę. Interesuje się amatorską kryptografią i steganografią, oraz zagadkami logicznymi.
Zzatyva cm laeeagmhba scv atldxu qbecxk.

pwd. Bartosz SKonieczny HR – redakcja językowa i merytoryczna
W harcerstwie krótko, od 2018. Rok temu objął stery nad 58 Mazowiecką Drużyną Harcerzy „Cichociemni”. Prywatnie uczeń IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, pasjonat historii. Został harcerzem, aby móc cieszyć się beztroską, nie to co ci bogole i myk bażanta na posesję

Dawni Redaktorzy

Marcin Gierbisz
Współtwórca “Azymutu”. Kiedyś harcmistrz, drużynowy, szczepowy, hufcowy, członek Głównej Kwatery Organizacji Harcerzy. Założyciel 16 WGZ „Bractwo Zaginionego Oręża”, szczepowy Warszawskiej Szesnastki, hufcowy Warszawskiego Hufca Harcerzy „Klucz”, działający również w referacie zuchowym Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy oraz w Wydziale Zuchowym.

Dyzma Zawadzki
Współtwórca “Azymutu”. W ZHR w latach 2003-2018, przeszedł ścieżkę od młodzika do harcmistrza. Drużynowy 16 WDH „Grunwald” (2009-2012) i patrolu wędrowników „Włóczykije” (2012-2017), robił też parę mniej istotnych rzeczy. Historyk z zamiłowania, adwokat z przypadku, żonę poznał na mazowieckiej „Agricoli”.

hm. Jan Kamiński
W harcerstwie od 3 maja 2002 roku. Przez 10 lat był drużynowym: najpierw harcerzy, potem wędrowników. Pełnił też rozmaite funkcje na poziomie hufca i chorągwi. Weteran niezliczonych obozów: stałych i wędrownych, krajowych i zagranicznych, pieszych, rowerowych, kajakowych i żeglarskich.

Jak powstał Azymut?

Skautmistrz dźwiga na swych barkach największą odpowiedzialność czynienia dobrze i z dobrych pobudek i umożliwienia chłopcom, aby to widzieli, ale tak, by nie robić z tego parady

Na początku 2018 roku z inicjatywy Wiktora Maracewicza, Jakuba Borkowskiego, Pawła Jońskiego, Jacka Kowalskiego, Jakuba Kuciaka, Piotra Malewskiego, Jakuba Pajkowskiego, Łukasza Poznańskiego, Maksa Wesołowskiego i Mateusza Wojciechowskiego powstał ruch „Azymut Na Harcerstwo”, który miał na celu określenie potrzeb instruktorów, stworzenie wizji i zaproponowanie rozwiązań, które nadałyby bieg zmianom w Organizacji Harcerzy ZHR.

Pod koniec kwietnia 2018 roku Dyzma Zawadzki i Marcin Gierbisz szykowali koncept nowego harcerskiego medium i szukali na niego odpowiedniej nazwy. Idee ruchu skupiającego instruktorów z wielu chorągwi, który za cel postawił sobie wspierać instruktorów Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w pracy z drużynami są nam bliskie – to w końcu jest celem istnienia tego bloga. Postanowili więc kontynuować tę myśl. Azymut jest więc naturalnym następstwem „Azymutu Na Harcerstwo”. Miejscem, gdzie prezentujemy rozwiązania, odpowiedzi na wyzwania codziennego harcerskiego dnia, ale też staramy się czasem zasiać nową myśl. Azymut traktuje zatem o idei, metodzie i ruchu.

Szczególnie bliskie są nam problemy drużynowych. Staramy się aby każdy nasz tekst był wsparciem zarówno dla nowopowołanych funkcyjnych jak i dla tych z dużym doświadczeniem. Niektóre tematy są dla nas na tyle ważne, że nasi autorzy opisują je kilkukrotnie z różnych perspektyw, aby każdy czytelnik znalazł odpowiedź na nurtujące go pytania w jak najbardziej przystępnej dla siebie formie.

Azymut jest oddolną inicjatywą grupy instruktorów ZHR tworzoną we współpracy i dla innych instruktorów harcerskich, nie jest zaś oficjalnym organem Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Dlatego poglądy wyrażane przez poszczególnych autorów oraz redakcję nie mogą być rozumiane jako stanowisko ZHR.