Tabelki w służbie harcerstwu: Wstęp
Autor: Jakub Kuciak
W przypadku instruktora, posągiem twardszym niż ze spiżu, są jego wychowankowie. I tak jak do swojej pracy rzeźbiarz ma dłuta i młoteczki, tak nasi wychowawcy mają całą gamę środków i form oddziaływania, a tak jak rzemieślnik ma swój warsztat, my również mamy miejsce swojej pracy – zastępy, gromady i drużyny!
Kaizen a harcerstwo
To, co powiem, może będzie dla Was zwykłym truizmem (acz od kiedy działam w komendach hufca i chorągwi przestałem być tego taki pewien), ale musimy starać się być coraz lepsi, a nie tylko odtwarzać stare wzorce. Powinniśmy usprawniać każdy możliwy proces, czyniąc go prostszym, sprawniejszym i dostosowanym do naszych potrzeb. Jasne, czasem potrzebujemy wielkich reform (jak powrót do drużyn jednopłciowych przy powstawaniu ZHR, czy z bardziej świeżych, reforma sprawności w OHy), ale zwykle dla sprawniejszego działania naszych jednostek, wystarczą naprawdę malutkie zmiany (o czym kiedyś już pisałem).
Skauting XXI wieku
Niestety są wśród nas osoby krzewiące błędną dychotomię między “prawdziwym harcerstwem” a wynalazkami i technologiami współczesnymi, czy między “prawdziwym harcerstwem” a profesjonalizmem działań.
Trzecia moim zdaniem szkodliwa dychotomia, to walka między “działaniem z harcerzami” a zbieraniem danych, tworzeniem archiwów, czy analizowaniem danych. Efektem czego są corocznie uzupełniane na oko i po łebkach spisy instruktorskie i harcerskie (kolega Borkowski ma u mnie dożywotnie propsy za króciutki tekst na ten temat).
Tabelki, tabeleczki, tabelunie, czyli po co drużynowym excel i docsy?
Przechodząc do meritum tego tekstu, chcę Wam udowodnić, że Excel – oraz jego googlowa wersja – Arkusze, to narzędzie, które może ułatwić życie każdemu drużynowemu, komendantowi obozu, czy szczepowemu planującemu rozwój swojego środowiska.
Zapraszamy Was na cykl, w którym zaprezentujemy pliki w pełni do Waszego użytku, które być może ułatwią Wam pracę, otworzą oczy na pewne kwestie oraz przyśpieszą niektóre procesy.
Na bieżąco, wraz z pojawianiem się nowych artykułów na Azymucie, w których będziemy omawiali poszczególne pliki, będę uzupełniał poniższą listę o nowe linki i tytuły:
- Spis sprawności
- Obóz (Podział zadań i Kratka)
- plik 3 (w produkcji)
- plik 4 (czeka na Ciebie)
Śmiało korzystajcie z tych narzędzi, udoskonalajcie pod swoje potrzeby i dawajcie znać, jeśli wymyślicie jakieś nowe usprawnienia.
Ostrzeżenie
Zachwycając się liczbami w tabelce, łatwo zapomnieć o tym, że za liczbami kryje się Maciek z zastępu Wilków, czy Monika z gromady Podróżniczek. A czasem łatwo tworzyć tabelki “dla sztuki”, z których nic nie wynika. Pamiętajcie więc, że podsyłamy Wam te narzędzia by usprawnić Wam pracę, a nie zwiększyć jej ilość 😉

Był 14. drużynowym 82 WDH „Zbroja” oraz 1. drużynowym 82 WDW „Twierdza”. Wieloletni wicenamiestnik Grochowa. Podharcmistrz, mąż podharcmistrzyni, tata potencjalnego zucha. Obecny redaktor naczelny Azymutu.