Przejdź do treści

Tabelki w służbie harcerstwu: Wstęp

Udostępnij:

Tabelki w służbie harcerstwu: Wstęp

W przypadku instruktora, posągiem twardszym niż ze spiżu, są jego wychowankowie. I tak jak do swojej pracy rzeźbiarz ma dłuta i młoteczki, tak nasi wychowawcy mają całą gamę środków i form oddziaływania, a tak jak rzemieślnik ma swój warsztat, my również mamy miejsce swojej pracy – zastępy, gromady i drużyny!

Kaizen a harcerstwo

To, co powiem, może będzie dla Was zwykłym truizmem (acz od kiedy działam w komendach hufca i chorągwi przestałem być tego taki pewien), ale musimy starać się być coraz lepsi, a nie tylko odtwarzać stare wzorce. Powinniśmy usprawniać każdy możliwy proces, czyniąc go prostszym, sprawniejszym i dostosowanym do naszych potrzeb. Jasne, czasem potrzebujemy wielkich reform (jak powrót do drużyn jednopłciowych przy powstawaniu ZHR, czy z bardziej świeżych, reforma sprawności w OHy), ale zwykle dla sprawniejszego działania naszych jednostek, wystarczą naprawdę malutkie zmiany (o czym kiedyś już pisałem).

Skauting XXI wieku

Niestety są wśród nas osoby krzewiące błędną dychotomię między “prawdziwym harcerstwem” a wynalazkami i technologiami współczesnymi, czy między “prawdziwym harcerstwem” a profesjonalizmem działań. 

Harcerska Akademia PR i Marketingu organizowana w Przestrzeń from Facebook

Trzecia moim zdaniem szkodliwa dychotomia, to walka między “działaniem z harcerzami” a zbieraniem danych, tworzeniem archiwów, czy analizowaniem danych. Efektem czego są corocznie uzupełniane na oko i po łebkach spisy instruktorskie i harcerskie (kolega Borkowski ma u mnie dożywotnie propsy za króciutki tekst na ten temat).

Tabelki, tabeleczki, tabelunie, czyli po co drużynowym excel i docsy?

Przechodząc do meritum tego tekstu, chcę Wam udowodnić, że Excel – oraz jego googlowa wersja – Arkusze, to narzędzie, które może ułatwić życie każdemu drużynowemu, komendantowi obozu, czy szczepowemu planującemu rozwój swojego środowiska. 

Wraz z Jankiem “Józefem” Józefowskim zapraszamy Was na krótki cykl, w którym zaprezentujemy pliki w pełni do Waszego użytku, które być może ułatwią Wam pracę, otworzą oczy na pewne kwestie oraz przyśpieszą niektóre procesy. 

Na bieżąco, wraz z pojawianiem się nowych artykułów na Azymucie, w któryche będziemy omawiali poszczególne pliki, będę uzupełniał poniższą listę o nowe linki i tytuły:

Śmiało korzystajcie z tych narzędzi, udoskonalajcie pod swoje potrzeby i dawajcie znać, jeśli wymyślicie jakieś nowe usprawnienia. 

Ostrzeżenie

Zachwycając się liczbami w tabelce, łatwo zapomnieć o tym, że za liczbami kryje się Maciek z zastępu Wilków, czy Monika z gromady Podróżniczek. A czasem  łatwo tworzyć tabelki “dla sztuki”, z których nic nie wynika. Pamiętajcie więc, że podsyłamy Wam te narzędzia by usprawnić Wam pracę, a nie zwiększyć jej ilość 😉

Przeczytaj także

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *