Przejdź do treści

Tabelki w służbie harcerstwu: Spis sprawności

Udostępnij:

Tabelki w służbie harcerstwu: Spis sprawności

Jeżeli tego jeszcze nie zrobiłeś, przeczytaj najpierw Wstęp do tego cyklu

Chciałbym przedstawić Wam pierwszy z serii artykułów o zastosowaniu Excela i Google Docs w pracy harcerskiej. Dzisiaj omówię wykorzystanie funkcji arkusza kalkulacyjnego w zarządzaniu sprawnościami w drużynie.

Zdjęcie 1 – zestawienie zdobytych sprawności (Arkusz 1)

Powiedzenie mówi:  „potrzeba matką wynalazku”

Także i u nas pojawiła się potrzeba, aby usprawnić pracę z systemem sprawności. W „Zbroi” nie wyszywało się sprawności, nie było także krążków do przyszywania. Każdy musiał pamiętać jakie sprawności ma zdobyte, a których jeszcze nie. Niestety pamięć ludzka potrafi być zawodna, także mogło się zdarzyć, że ktoś zdobywał tę samą sprawność dwa razy. Poprzedni drużynowy “Zbroi” (phm. Jakub Kuciak, prywatnie fan tabelek) na początku pełnienia swojej funkcji, stworzył pierwszą wersję tabelki sprawności. Od tamtej pory uzupełniamy ją i doskonalimy. Po wprowadzeniu krążków do naszywania, zaczęła być przydatna także przy rozdawaniu krążków czy w ramach kategoryzacji. 

Zdjęcie 2 – zestawienie podsumowujące zdobyte przez harcerzy sprawności

Jak taka tabelka może nas wspomóc?

Prowadząc skrupulatnie i systematycznie zapisy w tabeli mamy pełny wykaz zdobytych sprawności przez naszych harcerzy, z podziałem na lata (zob. Zdjęcie 1). Przygotowane funkcje wyliczają nam automatycznie liczbę zdobytych sprawności przez całą drużynę, a także przez poszczególnych harcerzy – do ćwika włącznie (zob. Zdjęcie 2), ogólnie oraz we wskazanym okresie (co może się okazać przydatne szczególnie przy uzupełnianiu ankiety kategoryzacyjnej). Drugi arkusz wspomoże nas w zarządzaniu zbiorem „krążków” – poprzez połączenie z pierwszym arkuszem automatycznie zaznaczy nam, który harcerz jeszcze nie otrzymał zdobytego już „krążka” (zob. Zdjęcie 3). 

Zdjęcie 3 – zestawienie wydanych „krążków”

Mam nadzieję, że tabelka ta przyda  się Wam i ułatwi pracę, przynajmniej w jakimś zakresie.

Tabelkę można pobrać poprzez zakładkę „Plik” na górze strony. Wszystkie niezbędne informacje, potrzebne do poruszania się po tabelach, znajdują się w linku poniżej.

Link do pliku z instrukcją użytkowania

Link do pliku z tabelką

P.S. Oba pliki można otworzyć jedynie z konta w domenie ZHR.

P.P.S. Wszystkie sprawności zostały wzięte z nowej książeczki sprawności OHy ZHR

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *