Przejdź do treści

Tabelki w służbie harcerstwu: Obóz (Podział zadań i Kratka)

Udostępnij:

Tabelki w służbie harcerstwu: Obóz (Podział zadań i Kratka)

Jeżeli tego jeszcze nie zrobiłeś, przeczytaj najpierw Wstęp do tego cyklu

Zainspirowany arkuszem “ze stajni” 82 (mega-tabelka sprawności), postanowiłem pokazać kilka innych rzeczy, które można zrobić w arkuszach. Mogą się one szczególnie przydać drużynowemu i jego kadrze przy podziale zadań (albo raczej dopilnowaniu ich terminowości) oraz ułatwić ułożenie zajęć na obóz. Tym razem pakiet składa się z dwóch części – listy zadań w dwóch arkuszach oraz “kratki” w której planuje się zajęcia na poszczególne dni. 

Pierwsza część pomaga przy podziale obowiązków, druga skupia się na tym, żeby były wykonane na czas. Każde zadanie z wyznaczonym terminem realizacji ma cztery stany, w których może się znajdować. Terminy zmieniają kolory w zależności od tego, ile czasu do nich zostało (pomarańczowy → mniej niż piętnaście dni, czerwony → po terminie). Każde zadanie składa się też z tytułu oraz dokładnego opisu. Nie wymaga to dużo pisania przy planowaniu, a później mocno pomaga zarządzać tym co, kto, gdzie i do kiedy ma zrobić. Tabela uwzględnia też zastępowych, którzy w zamyśle nie mają dostępu do samego arkusza (nie o wszystkich zadaniach, które są tam wpisywane powinni oni wiedzieć), dlatego ich trzeba pilnować osobno, ale można to robić na podstawie tego arkusza.

Trzecia tabela skupia się na samym przebiegu dni obozowych i co danego dnia robią poszczególne zastępy. Taki podział zawsze ułatwiał mi ustalenie wszystkiego przed obozem tak, żeby było wiadomo, co robi który zastęp. Ze względów praktycznych ta tabelka po wydrukowaniu mieści się na jednej stronie A4 (dlatego blok poobiedni zawsze zakłada wspólne zajęcia dla całej drużyny, a przed południem są dwa bloki). Przy większej ilości zastępów można zastanowić się nad drukiem na A3 lub rearanżacją bloków – istotna jest sama idea. 

Tabelkę można pobrać poprzez zakładkę „Plik” na górze strony. Wszystkie niezbędne informacje, potrzebne do poruszania się po tabelach, znajdują się w linku poniżej.

Link do pliku z instrukcją oraz arkuszami

Jeżeli masz jakiś własny przydatny arkusz, to pamiętaj, że zawsze możesz dołożyć swoją cegiełkę to tego cyklu. Wystarczy zrobić instrukcję i krótki wstęp oraz wysłać to redakcji.

P.S. Oba pliki można otworzyć jedynie z konta w domenie ZHR.

P.S.S. Całość nie mogłaby powstać bez wkładu Bartosza Kopcia oraz głównych autorów serii: Kuciaka i Józefa.

Zdjęcie w nagłówku autorstwa Stefana Gamdzyka.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *