Niezbędnik na nowy rok harcerski
Autor: Redakcja
Dobry plan to podstawa
Najważniejsze pytanie jakie może zadać sobie instruktor to “po co?”, drugie pytanie to “jak?” a trzecie, to “za ile obiad?”. Odpowiedzi do części z tych pytań, możecie znaleźć w poniższych tekstach.
Marcin Gierbisz tłumaczy, jak i z kim podsumować obóz, a następnie jak zebrać odpowiednią wiedzę aby zacząć pisać plan pracy. Lech Pastwa robi to samo, ale 4 razy krócej, w 2 razy mniejszej liczbie artykułów, i tylko o połowę mniej dokładnie.
Małe Post Scriptum do tego akapitu: tak, robicie ten SWOT źle.
Skąd wziąć ludzi?
Domyślamy się, że większość z Was widząc tytuł tego artykułu, to w pierwszej kolejności pomyślała o naborach – i nie pomyliliście się, im więc dedykujemy ten akapit.
Do gromady zuchów
Jeśli chcecie dowiedzieć się jak wyglądały przykładowe nabory chłopaków ze Szczecina, to koniecznie sprawdźcie ten tekst. A co po naborze? Rzecz równie ważna dla zucha, czyli jego przyjęcie do gromady.
Do drużyny harcerzy
A skąd wziąć harcerzy? Z jednostki zuchów rzecz jasna! Poniżej znajdziecie dwa sposoby na przekazanie zuchów do drużyny (artykuł Bartosza i artykuł Ignacego).
Jeśli natomiast nie masz własnych zuchów, a za mało chłopaków przychodzi Wam do drużyny “samo”, to proponujemy przeprowadzić nabory. Szymon opisuje klasyczny nabór w szkole podstawowej, co o psychologię chłopca rozbudowuje Karol, a Patryk natomiast pokazuje jako podejść do tematu bardziej naturalnie.
Rodzice
Abyśmy mogli jak najlepiej wspierać rodziców w wychowaniu ich dzieci, dobrze by było, aby Ci rodzice jak najlepiej wspierali nasza jednostkę. Mamy więc dla Was 3 poradniki odnośnie współpracy z rodzicami: zuchowy 1, zuchowy 2 i taki w sumie uniwersalny.
A, no i jest jeszcze wersja dla prawdziwych harpaganów…
Dobre narzędzia
Dobrą robotę łatwiej wykonać, jak ma się do tego odpowiednie narzędzia. Wiadomo, jak jest motywacja, to i latrynę łyżką wykopiesz! Ale, że nie ma co wymyślać koła na nowo (a w tym przypadku szpadla), to mamy dla Ciebie kilka porad i narzędzi.
Jakub Borkowski wyjaśnia jak napisać dwie bardzo ważne rzeczy: rozkaz harcerski oraz pismo do szkoły (lub innej instytucji).
Jakub Kuciak z kolegami pokazują kilka fajnych tabelek, a Stanisław Napieraj tłumaczy dlaczego warto cyfryzować wiedzę a dysk googla jest królem puszczy.
Dominika przedstawi Wam za to AirTable a Kacper Trello.
Złote porady dla drużynowych
Na koniec, chcemy Wam przekazać kilka naprawdę przydatnych porad. Drużynowym harcerzy polecamy 22 wskazówki od Karola Sylwestrzaka (część 1 i część 2), a zuchmistrzom 7 rad na start nowego zuchowego roku i 5 porad jak przetrwać z gromadą zuchów.
Druhu drużynowy!
Tak od serca i szczerze, z nutą nostalgii i odrobiną zazdrości, w imieniu całej Redakcji życzymy Ci udanego nowego roku harcerskiego!
A gdybyś odkrył lub wymyślił coś ciekawego podczas tegorocznych zmagań, to wiesz, gdzie nas znaleźć.
Zdjęcie z nagłówka autorstwa sekcji medialnej zbiórki MChHy 2024. Pochodzi z gry programu harcerskiego, ale intepretujemy go jako obraz kadry rwącej się do działania.
Zastęp służbowy oddelegowany do poszukiwania artykułów w wartościowych miejscach, wypytywania władz o praktyczne porady oraz znajdowania odpowiedniego cytatu na dowolną okazję.