Przejdź do treści

3 Podgórska Drużyna Harcerzy „Matecznik” im. Andrzeja Małkowskiego

Udostępnij:

3 Podgórska Drużyna Harcerzy „Matecznik” im. Andrzeja Małkowskiego

Kontynuujemy cykl, w którym przedstawiamy Wam gromady zuchów, drużyny harcerzy i wędrowników z całej Organizacji Harcerzy. Wpisy powstają siłami Waszymi – drużynowych. Jeśli chcecie przedstawić swoją drużynę naszym czytelnikom, poszerzając ich wiedzę o ZHR, zajrzyjcie do tych krótkich wskazówek i piszcie na adres mailowy redakcji! A tymczasem oddajemy głos pwd. Maciejowi Skórze z Krakowa (Podgórza):

Nasza drużyna to 3 Podgórska Drużyna Harcerzy „Matecznik” im. Andrzeja Małkowskiego, obecnie kategorii puszczańskiej (po raz pierwszy w historii drużyny), od 2009 roku nieprzerwanie byliśmy drużyną leśną.

Drużyna powstała 3 marca 1983 roku. Działamy na głównie na terenie os. Podwawelskiego w Krakowie. Założycielem drużyny jest hm. Ryszard Ornat, połączył on trzy drużyny – ich nazwy to: Żółta Ciżemka, Wiślanie oraz Krakusy. Numer wywodzi się od tradycji 3 Podgórskiego Szczepu „Fioletowej Trójki” im. Tadeusza Kościuszki, każda drużyna należąca do szczepu ma numer 3. W 1931 roku, było trzech założycieli szczepu (dokładniej III Podgórskiej Drużyny Harcerzy), stąd taki, a nie inny numer. Nazwa Matecznik pochodzi z terminologii leśnej, miejsce bezpieczne dla zwierzyny, dzikie niezbadane miejsce przez człowieka, sam środek puszczy polskiej. Także nazwy zastępów nawiązują do zwierząt które żyją w puszczy polskiej.

Patron drużyny, Andrzej Małkowski jest kolebką małopolskich działań, nasze działania opierają się na połączeniu leśnych tradycji z miejskim otoczeniem, co Małkowski robił doskonale. Nasza drużyna jeździ nieprzerwanie na obozy od początku istnienia drużyny.

Obecnie strona drużyny jest w budowie, ale polecamy naszą stronę na Facebooku.

Od dwóch lat współpracujemy z 3 Podgórską Gromadą Zuchów „Dzielne Orlęta”. Za niedługo będzie pierwsze przekazanie gotowych zuchów do drużyny. Od września jest nas 38 osób, w dwóch przybocznych i drużynowy. Działa pięć zastępów: Orły, Niedźwiedzie, Kruki, Wilki, Sowy. Naszym największym osiągnięciem jest zdobycie kategorii drużyny puszczańskiej oraz pojechanie na Turniej Drużyn Puszczańskich 2017.

Nosimy fioletowe chusty – barwa pochodzi z tradycji 3 Podgórskiego Szczepu „Fioletowej Trójki” im. Tadeusza Kościuszki. Została ona nadana przez założycieli, w nawiązaniu do szat liturgicznych okresu założenia szczepu (29 XI), wszystkie drużyny w szczepie noszą barwę fioletową. Kolor drużyny to ciemna zieleń.

Nasz mundur charakteryzują także laski skautowe (prawdziwy wódz nie tylko pokazuje drogę, lecz również prowadzi drogą swoje owce), które mają wypaloną lilijkę (meldujemy się do lilijki z laski skautowej) oraz okrąg, który symbolizuje jedność ZZtu. Mundur zimowy jest standardowy, długie spodnie „bojówki”. Mundur letni to czarne sztuce z dwoma białymi wyłogami. Mundur polowy to czarna koszulka z wyhaftowanym logiem drużyny.

Małą ciekawostką z naszych tradycji jest gra w „ninję” – odbywa się ona za pomocą lasek skautowych, służą więc one nie tylko do umundurowania, ale również do gier. Prócz tego często lubimy robić małe psikusy innym drużynom, typu przeniesienie namiotu na środek obozu, tudzież robienie sytuacyjnych memów. Z obozowych tradycji, jeżeli harcerz zrobi coś nie w porządku dajemy mu „za karę” nazbieranie wiader pełnych szyszek, które później lądują jako podłoga w komendzie (pytanie zachodzi, czy sukces jest gdy podłoga cała się zapełni, czy gdy nie ma żadnej szyszki).

Parę słów o drużynowym: posiadam stopień HR, realizuję stopień podharcmistrza, jestem Magazynierem szczepu oraz Komendantem Szkoły Zastępowych w hufcu, pobocznie mam stopień KPP w HOPR. Drużynę prowadzę od lutego 2016 roku, przewodnikiem jestem od listopada 2015 roku. Osobiście zajmuję się prowadzeniem firmy start-up, gdzie realizuje swoje zainteresowania, czyli projektowanie, grafika, rysunek.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *