Przejdź do treści

8 Szczecińska Drużyna Harcerzy „Płomień” im. Andrzeja i Jana Romockich

Udostępnij:

8 Szczecińska Drużyna Harcerzy „Płomień” im. Andrzeja i Jana Romockich

Rozpoczynamy nowy cykl wpisów – w których przedstawiać będziemy Wam gromady zuchów, drużyny harcerzy i wędrowników z całej Organizacji Harcerzy. Te wpisy powstawać będą Waszymi siłami – drużynowych. Jeśli chcecie przedstawić swoją drużynę naszym czytelnikom, poszerzając ich wiedzę o ZHR, zajrzyjcie do tych krótkich wskazówek i piszcie na adres mailowy redakcji! A tymczasem oddajemy głos pwd. Michałowi Mazurowi ze Szczecina:

Moja drużyna to 8 Szczecińska Drużyna Harcerzy „Płomień” im. Andrzeja i Jana Romockich, od 2013 roku drużyna puszczańska. Prowadzimy stronę internetową oraz stronę na Facebooku.

W naszym szczepie (noszącym imię Szarych Szeregów) szczególnie pamiętamy o członkach Szarych Szeregów i uczestników powstania warszawskiego. Andrzej i Jan Romoccy to bracia, którzy najpierw działali w konspiracji, a następnie walczyli w powstaniu. Obydwaj w nim zginęli, są naszymi patronami, ponieważ chcemy jako harcerze brać przykład z ich postaw odwagi, honoru, waleczności, będąc równocześnie ludźmi wykształconymi i wszechstronnymi, a tacy właśnie byli Andrzej i Jan.

Krótkie kalendarium historii drużyny:

1990 – powstanie 8 Szczecińskiej Drużyny Harcerzy, która później zmieniła nazwę na 8 Szczecińska Drużyna Harcerzy „Iskra”. Pierwszym drużynowym był ks. hm. Tomasz Kościelny.

2001 – zawieszenie działalności 8 SDH. Powstanie 8 Szczecińskiej Gromady Zuchów „Iskra”, która przejęła tradycje rozwiązanej 8 SDH.

2003-11-30 – powstanie 8 Szczecińskiej Drużyny Harcerzy „Płomień”, która zdobyła imię Andrzeja i Jana Romockich

2010-12 – nadanie sztandaru szczepu

2012 – zdobycie miana Drużyny Orlej

2013 – zdobycie miana Drużyny Puszczańskiej

2016 – zdobycie miana Drużyny Rzeczypospolitej

W czasie tych 28 lat drużyna była na 26 obozach, 5 Turniejach Drużyn Puszczańskich, a drużynę prowadziło 11 drużynowych. Obecnie drużyna działa na terenie całego Szczecina i należy do Szczecińskiego Szczepu ZHR „Watra” im. Szarych Szeregów. W ramach tego szczepu współpracuje z 8 Szczecińską Gromadą Zuchów „Rycerze Iskry” i 8 Szczecińska Drużyna Wędrowników „Ogień”.

Obecnie drużyna liczy 30 chłopców wraz kadrą, która liczy 3 instruktorów (drużynowy i dwóch przybocznych). Mamy 4 zastępy: Wilki, Kangury, Rysie, Nietoperze. Naszym największym sukcesem jest zdobycie miana Drużyny Puszczańskiej, oraz w ciągu ostatnich trzech lat utrzymanie się na podium Turnieju Drużyn Puszczańskich (kolejno 3, 1 i 2 miejsce w latach 2015-2017).

Charakterystycznym elementem naszego umundurowania i tradycji jest to, że każdy w drużynie zdobywając specjalną sprawność drużyny Agrykola, wybiera również swojego patrona – członka Szarych Szeregów i uczestnika powstania warszawskiego. Plakietkę z pseudonimem patrona przyszywamy na prawym rękawie nad sprawnościami. Barwy brązowe-czarne przejęliśmy po pierwszej drużynie z numerem 8 powstałej w 1990 roku w Szczecinie. Naszym mundurem polowym są spodenki, koszulka drużyny (przedstawia płomień z tyłu koszulki i znak drużyny z przodu) i chusta. Oprócz tego mamy jednolite polary i kurtki.

Parę słów o drużynowym – uwielbiam jeździć rowerem, chodzić po górach i grać na gitarze. Byłem zuchem, a następnie harcerzem. W drużynie miałem okazję być zastępowym i przybocznym. Lubię wesołe towarzystwo i wyzwania, dlatego własnie jestem harcerzem!

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *