Krótko o dekoracjach kolonijnych
Autor: Krzysztof Hasiński
Jak przygotować się do stworzenia dekoracji kolonijnych? Nie namęczyć się, zaprząc zuchy do pracy i zadowolić komendanta kolonii. O tym ten artykuł.
Do kolonii coraz bliżej. Plany, w co się będziemy bawić, pomału się klarują, więc to idealny moment aby zacząć. Dlaczego teraz? Bo miało być łatwo, a to znaczy, że potrzebujesz dać swojej kreatywności czas do działania. To jest jak z tą dyskusją, co toczyła się przed południem, a Twój mózg ułożył najlepsze riposty tuż przed snem i z nimi pewnie byś wygrał. Tak samo jest ze zbieraniem pomysłów. Potrzebujesz czasu. Oto kilka kroków, które musisz zrobić, aby ten proces był przyjemniejszy:
- Spisz temat – spisanie, o czym myślisz, może Ci wyklarować myśli oraz pomoże zaszczepić poszukiwania skojarzeń w głowie.
- Zrób listę elementów, które potrzebujesz wykonać – mogą to być: tablica pryzmat, stroje obrzędowe, dekoracje każdej z szóstek, punktacja, informator o sprawnościach do zdobycia, miejsce kominkowe i bardzo ważny witacz wyznaczający waszą przestrzeń
- Udostępnij listę kadrze – przecież nie robisz tego sam, a oni też mają dobre pomysły.
- Zrób bazę inspiracji – najlepiej online, jakaś tablica na Pinterest, Google Keep, czy dokument Googla, lista odtwarzania na Youtube. Pomoże zebrać marzenia oraz da szansę, aby algorytmy same zaproponowały coś na co nie wpadłeś. Miej coś z tego, że Cię śledzą. Według moich doświadczeń, zaskakujące podpowiedzi pojawiają się po około dwóch miesiącach. Czasem akurat wtedy, kiedy kończysz projekt.
- Odpowiedz na pytanie: co muszę zrobić, aby te elementy były duże? – Dobre dekoracje to takie, które dobrze widać i wyraźnie dają znać o swojej obecności. Referent na wizytacji się o nie potknie 😛
- Co z moich planów zrobią zuchy? – wielu z tych elementów nie musisz robić sam. Zuchy chętnie pomogą w malowaniu, wycinaniu, klejeniu, budowaniu. Często wystarczy, że pomożesz im z konturem, a resztę sami dokończą, To ich kolonia, to również ich dekoracje. Nie będziesz przecież tego robił po nocach. Jeśli coś wymaga Twojej pracy, rób ją przy zuchach, kiedy oni realizują swoje dekoracyjne projekty. Kadra też się bawi.
- Wykorzystaj pomysłowość zuchów – przykładowo bawimy się w robotyków i zuch ma pomysł na namalowanie maszyny. Dlaczego ten robot nie może być duży, taki na cały arkusz papieru pakowego? Kadra pomoże i masz galanty efekt.
- Zastanów się jak zapewnisz przemienność elementów przy dekorowaniu – dekoracje to statyczna majsterka. Cały dzień to dla zuchów katorga. Nie od razu Rzym zbudowano. Ty też nie musisz mieć dekoracji w jeden
księżycdzień. Przepleć je na przykład ze zwiadami, a zuchy chętniej dokończą swoje prace kolejnego dnia. Majsterki, które zrobisz później, też mogą zostać dekoracją. Mapa zdobyta na wyprawie dnia piątego może zawisnąć już na stałe. - Zrób listę materiałów – czy potrzebujesz: rolki papieru, farb plakatowych lub do ubrań, koszulek, beli materiału albo badziewia “wszystko za 5 zł” z Chin. Uda Ci się to załatwić, tylko musisz wiedzieć co. A na niespodziewane pomysły zuchów przydają się głębokie skrzynie, gdzie połowę tego i owego trzymasz na wszelki wypadek 😉
Na koniec chyba najważniejsze: po co to wszystko? Jaki mamy cel w tym całym zamieszaniu? Chcemy stworzyć naszą przestrzeń na kolonii, nasze własne podwórko, czy to w szkole, czy ośrodku. Taką przestrzeń, która jest waszej gromady i zuchy same chcą w niej być, a nie rozbiegać się wszędzie. Wyznaczyć miejsce, które będzie pomagać Wam w zanurzeniu się w fabule i wyzwaniach kolonijnych. Co by nie mówić, harcerze zawsze chcieli budować środowisko, w którym człowiekowi chce się rozwijać.
Ten tekst i dekoracje na zdjęciach też powstał z wykorzystaniem omawianej metody. Dlatego jest on krótszy i mam nadzieję lepszy 🙂
Poniżej zdjęcia przykładowych dekoracji z zasobów autora.

W 2012 założył i przez 11 lat prowadził 8 Aleksandrowską Gromadę Zuchów „Gwardia Piasta”. Zawodowo konstruktor mechanik. Jak nie jeździ na rowerze to interesuje się koleją i rakietami. Aktualnie referent Referatu Zuchów „Bambaju” Łódzkiej Chorągwi Harcerzy, szczepowy szczepu „Osada” i Członek Rady Naczelnej.