Przejdź do treści

5 zuchowych zabaw na zbiórkę w czerwcu 2024

Udostępnij:

5 zuchowych zabaw na zbiórkę w czerwcu 2024

Ja wsysam w siebie lato tak jak dzika pszczoła wsysa miód[…]. Zbieram wszystko w jedną dużą bryłę lata, żeby żyć nią, kiedy… kiedy nie będzie już lata[…]. To jest taki wielki przekładaniec, są w nim wschody słońca i czarne jagody na gałązkach, i piegi na twoich ramionach,i blask księżyca nad rzeką wieczorami,i niebo pełne gwiazd, i las, i upał południa, kiedy słońce złoci sosny, i przelotne deszcze wieczorne, i wszystko inne, i wiewiórki, i lisy […].

Astrid Lindgren, “Ronja, córka zbójnika”


1. Balonowe wyścigi

Każdy zuch otrzymuje balon i słomkę. Zadaniem jest przeprowadzenie balonu przez wyznaczony tor przeszkód, dmuchając w słomkę i przesuwając balon przed sobą, tak aby nigdy nie dotknął ziemi, naszego ciała, ani niczego innego. Tor przeszkód może zawierać elementy takie jak przechodzenie pod stołem, omijanie krzeseł czy przewracanie kubków. Wygrywa ten, kto pierwszy ukończy tor bez dotknięcia balonu rękami.

2. Berek na krach/liliach

Do gry potrzebujemy dużej ilości rekwizytów na których mogą bezpiecznie stawać zuchy mogą to być fragmenty kartonu, poduszki, karimaty, skrzynie do ćwiczeń, itp. Tworzymy tor, najlepiej taki nieliniowy, dający wiele ścieżek przechodzenia. Podłoga to lawa/niebezpieczny ocean/grząskie bagno, więc zuchy nie mogą jej dotknąć. Wyznaczamy jednego zucha jako goniącego i gotowe. Zuchy odpadają i schodzą z toru gdy są dotknięte przez goniącego lub, gdy zejdą z bezpiecznego toru i dotknął chociaż troszeczkę podłogę. Grę wygrywa zuch, który zostanie złapany jako ostatni.

3. Taniec na gazetach

Każda para zuchów otrzymuje kawałek gazety, na którym muszą tańczyć, podczas gdy muzyka gra. Co kilka minut prowadzący przerywa muzykę i składa gazetę na pół, zmniejszając przestrzeń do tańca. Zuchy muszą kontynuować taniec na coraz mniejszej powierzchni gazety. Jeśli któraś z par wyjdzie poza granice gazety, odpada z gry. Wygrywa para, która najdłużej utrzyma się na gazecie.

4. Kameleon

Zuchy stają wokół prowadzącego. Ten pokazuje przedmioty w różnych kolorach, zadaniem zuchów jest odnalezienie w otaczającej ich przestrzeni najbardziej zbliżonego koloru do tego pokazywanego przez prowadzącego i dotknięcie go. Ważne jest, aby kolory przedmiotów pokazywanych przez prowadzącego byłby charakterystyczne. Możemy podzielić zuchy na drużyny i zliczać punkty na bazie tego kto pierwszy odnalazł odpowiedni kolor zaakceptowany przez prowadzącego.

5. Losowa wieża

Szykujemy zestaw różnej wielkości pudełek i pojemniczków, oznaczamy każdy z nich liczbą. Zuchy dzielą się na drużyny i kolejno ciągną losy. Zadaniem każdej drużyny jest ustawienie jak najwyższej wieży z pudełek tak aby się nie zawaliła. Zależnie od przyjętych zasad cała drużyna może próbować podpierać powstającą konstrukcję lub nikt nie może jej dotykać i ta musi się utrzymywać całkowicie sama.

W ramach gry można wprowadzić specjalne losy dające na przykład prawo do przekazania jednego swojego pudełka drużynie przeciwnej lub wyboru dowolnego pudełka z puli.

W grze zwycięzców można wyłonić na podstawie tego jak wysoką wieżę udało się zbudować danej drużynie lub która drużyna przetrwała najwięcej tur rozgrywki i odpadła jako ostatnia.


 Sprawdź też inne czerwcowe zabawy:

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *