Przejdź do treści

Polecam poczytać Kamińskiego

Udostępnij:

Polecam poczytać Kamińskiego

Po raz pierwszy z Kamińskim zetknąłem się  w szkole za sprawą “Kamieni na szaniec”, które szczerze powiedziawszy mnie odrzuciły. Może za młody byłem, może to przez mój mieszany stosunek do Powstania. Grunt, że nie chwyciło. I w tym miejscu moja przygoda z Kamińskim by się skończyła, gdyby nie mój opiekun próby na stopień Harcerza Orlego.

Za sprawą Jimmiego (znanego lepiej jako hm. Jakub Sabak), do mojej próby na HO trafiła “Wielka gra”. No i wtedy mój stosunek do Kamińskiego diametralnie się zmienił, a jego książki regularnie zaczęły trafiać do prób na HO i pwd. moich podopiecznych.

Całe piękno w tekstach Kamińskiego, tkwi w jego szczegółowości i jasnym prezentowaniu swoich poglądów, a zarazem prostym i przyjemnym sposobie pisania, który czyni jego lektury przystępnymi nawet dla współczesnych instruktorów w wieku licealnym i akademickim.

Wielka Gra jest nie tylko podręcznikiem do sabotażu tak dobrym, że komenda AK kazała przestać go wydawać, z obawy że chociaż jeden egzemplarz w rękach niemieckiego okupanta byłby ogromnym problemem i dekonspiracją sporej części działań Polskiego Państwa Podziemnego. Dla mnie jest on przede wszystkim życzeniowym opisem funkcjonowania poważnej demokracji opartej na chrześcijańskich wartościach, tworzonej przez posłów, którzy dobro Państwa stawiają znacznie wyżej niż jakiekolwiek prywatne czy partyjne interesy, a kultura i poszanowanie swoich oponentów jest rzeczą ważniejszą niż zwycięstwo w kolejnym sporze. 

Krąg rady to nie tylko praktyczny podręcznik prowadzenia gromady zuchowej, który przyda się zarówno doświadczonemu zuchmistrzowi, czy drużynowemu harcerskiemu aspirującemu do stopnia podharcmistrza. To kompleksowe wytłumaczenie czym jest harcerstwo, z jakich korzeni powstaje, co z nich bierze, ale i w jaki sposób buduje swoją wyjątkowość. To również przełożenie psychologii rozwojowej na spostrzeżenia nt chłopców, które są wciąż aktualne, mimo upływu ponad 80 lat od wydania książki !

Andrzej Małkowski to nie tylko historia przygodowa o jednym z twórców ruchu harcerskiego, ale i bardzo jasne wytłumaczenie nurtów politycznych zderzających się w przededniu odrodzenia się Państwa Polskiego. Jest to również bardzo przystępny opis początków skautingu w Polsce, a zarazem jego rywalizacji i współdziałania z Sokołem czy Zarzewiem.

I tak dalej i tak dalej!

Dlatego jeżeli jeszcze nie czytałeś książek Aleksandra Kamińskiego, to śmiało zapraszam do lektur! 

  • Antek Cwaniak (1932)
  • Oficer Rzeczypospolitej. Opowiadanie o pułkowniku Lisie-Kuli (1932)
  • Książka wodza zuchów (1933)
  • Andrzej Małkowski (1934)
  • Krąg rady (1935)
  • Wielka Gra (1942)
  • Przodownik. Podręcznik dla kierowników oddziałów Zawiszy (1942)
  • Kamienie na szaniec (1944)
  • Zuchy – The Polish Wolf Cubs (1944)
  • Narodziny dzielności (1947)
  • Nauczanie i wychowanie metodą harcerską (1948)
  • Jaćwież (1953)
  • Zośka i Parasol. Opowieść o niektórych ludziach i niektórych akcjach dwóch batalionów harcerskich (1957)
  • Funkcje pedagogiki społecznej (1974)
  • Józef Grzesiak „Czarny” (1980)

Przeczytaj także

Tagi: