Przejdź do treści

5 kanałów na YouTube, które rozwiną Twoje puszczańskie umiejętności

Udostępnij:

5 kanałów na YouTube, które rozwiną Twoje puszczańskie umiejętności

Idzie wiosna, a to oznacza, że czas na biwaki. Idealny moment, żeby odkryć coś nowego, co przeniosłoby biwakowanie Waszej drużyny na nowy poziom! Na nadmiar harcerskich kanałów na youtubie z pewnością nie możemy narzekać, postanowiłem więc spojrzeć szerzej. Oto, co znalazłem!

Piotr Horzela – Opowiada

Opowieści o lesie! Nie ma drugiego takiego miejsca, jak kanał Piotra Horzeli. Niby spędzamy w tym lesie ponad miesiąc rok do roku, ale ile tak naprawdę o nim wiemy? Piotr przeprowadza widzów przez różne tajemnice przyrody, te małe i te duże. Opowiada o roślinach, o zwierzętach czy o tym, jak człowiek w lesie się urządza. Dobre uzupełnienie wiedzy drużynowego!

AlmazanKitchen

Znów kuskus na biwaku? Nie każdy musi być Robertem Makłowiczem, ale dobre jedzenie to podstawa. AlmazanKitchen to kanał, którego nie mogę oglądać w nadmiarze, bo po prostu robię się głodny. Znajdziecie tu nagrania ukazujące jak w warunkach leśnych przygotować najbardziej wymyślne potrawy. W samych filmach nikt Wam nie będzie jednak opowiadał o tajnikach kuchni czy podawał pełnego przepisu, pokazują one tylko proces przygotowania, który też warto zaobserwować. Jednak po pełną wersję, zamiast na youtube, warto wybrać się od razu na oficjalną stronę, gdzie w prostej wersji języka Shakespeare’a znajdziecie wszelkie składniki i przepisy.

Bushcraftowy

Co spakować na jeden dzień wędrówki? Jak zapewnić sobie najlepsze schronienie na noc? Jak ułożyć ognisko tak, by paliło się jak najdłużej? Jak uchronić się od kleszczy? Jak przetrwać burzę w terenie? Na te i na wiele innych pytań odpowiada Marcin Surowiec z kanału Bushcrafrowy. Ten kanał jest dobrym zbiorem porad o tym jak poradzić sobie w różnych warunkach. Doświadczeni harcerze znajdą tu czasem oczywiste porady, jednak z pewnością znajdzie się tu kilka technik, które można zaadaptować w drużynie.

Wracamy do natury

To tu możecie dowiedzieć się, jak wykorzystać rośliny dostępne w lasach czy na łąkach. Na Wracamy do natury do teraz opowiedziano o świerkach, lawendzie, mleczach, o leczniczych możliwościach podbiału czy rozmaitych roślinach, z których możecie zrobić leśną herbatę. Odpuśćcie więc Sagę czy Minutkę i sprawdźcie inne opcje!

Kaminari Knives

No dobra, to nie jest dokładnie kanał o puszczaństwie, naturze i lesie. Ale może zamiast finki ze składnicy, każdy członek Twojego ZZ-tu miałby własnoręcznie robiony nóż? Kaminari Knives to polski kanał prowadzony przez Patryka Pawlika (właściciela manufaktury noży o tej samej nazwie), gdzie znajdziecie tysiące przepisów na stworzenie własnych ostrzy. Wiele praktycznych informacji z pierwszej ręki!

Przeczytaj także

1 komentarz do “5 kanałów na YouTube, które rozwiną Twoje puszczańskie umiejętności”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *