Przejdź do treści

Sposób na porządny plan pracy gromady

Udostępnij:

Sposób na porządny plan pracy gromady

Kolejny rok pracy harcerskiej. Pora na to, co każdy drużynowy lubi najbardziej, czyli zaplanowanie działania gromady aż do następnych wakacji!

Nowy rok, nowy ty – drużynowy, nowe zuchy, nowe cykle. Aby właściwie to ze sobą pogodzić, potrzebny jest porządny plan pracy, który nam elegancko wszystko ze sobą zepnie. Na kursach zuchmistrzowskich kursanci uczą się podstawowych elementów i zasad, które mają nam ułatwić pisanie planu pracy i sprawić, by był bardziej przejrzysty. W tym artykule przeczytasz o paru dodatkach, które sprawią, że twój plan pracy będzie jak Ford Mustang wyprzedzający innych kierowców na autostradzie i powodujący zazdrość.

1. Podsumowanie poprzedniego planu pracy

Zanim przystąpimy do pisania nowego planu, warto spojrzeć obiektywnym okiem na to, jak udał się poprzedni rok. Najlepiej zrobić to po kolonii – spotkać się z resztą kadry, wziąć ze sobą wydrukowany śródroczny plan pracy i plany wyjazdów, które się odbyły. To może brzmieć jak nieciekawe i żmudne zajęcie, ale uwierz mi, jest bardzo przydatne. Przeanalizujcie, co wyszło, a co nie. Najlepiej zrobić to na podstawie postawionych celów. Czy udało się zrealizować na zbiórkach wszystkie postawione cele? Które nie? Co było tego przyczyną? To samo z wyjazdami. Warto sprawdzić ile sprawności zdobyły zuchy, czy zadania potrzebne do ich zdobycia były dla dzieci atrakcyjne. Oczywiście trzeba też zerknąć na zbiórki – czy cykle były ciekawe, czy zabawy i inne formy pracy były oryginalne, pomysłowy i podobały się zuchom, itd. Wypiszcie sobie wszystkie pozytywne rzeczy związane z poprzednim rokiem pracy jak i negatywne. Pozytywne kontynuujcie, a negatywne starajcie się skorygować w tym roku. Spójrz! Już masz podstawę do tego, by ustalić nowe cele na nadchodzący rok! Sprytnie, nie? Idziemy dalej.

2. Cele kadry

Przypuszczam, że za plan pracy bierzecie się kadrą pod koniec sierpnia lub na początku września. Wypoczęliście, więc macie głowy pełne pomysłów. Jak wspomniałem w punkcie pierwszym, mamy już dobrą podstawę do postawienia celów wychowawczych, metodycznych i… celów kadry. Cele kadry mogą bardzo pozytywnie wpływać na funkcjonowanie gromady. Dobrze jest, by każdy z funkcyjnych dał sobie pewne postanowienia, które można zapisać w planie pracy. Dla przykładu: każdy z przybocznych poprowadzi po jednej zbiórce w każdym cyklu, każdy z kadry zdobędzie w ciągu roku 3 sprawności trzygwiazdkowe, każdy z kadry wygospodaruje dwie godziny tygodniowo na przygotowanie się do zbiórki, itp. Mogą to być równie dobrze cele indywidualne, które pomogą nam się rozwijać w naszej gromadzie. Kto powiedział, że tylko zuchy mogą zyskiwać coś w gromadzie? Rozliczajcie się z tych postanowień co jakiś czas. Gwarantuję, że jak będziecie do nich podchodzić poważnie, to zbiórki będą lepszej jakości.

3. APKA

Być może nie każdy zuchmistrz wie o istnieniu aplikacji, która służy do pisania planu pracy. Bardzo ułatwia sprawę, ponieważ wszystko jest w jednym miejscu: charakterystyki i dane zuchów, próby na gwiazdki, cykle zbiórek, konspekty zbiórek i wiele innych, a to wszystko składa się w przejrzysty i czytelny plan pracy. Nie będę tutaj pisać instrukcji obsługi tej aplikacji. Jest bardzo prosta w obsłudze i zachęcam, by się z nią zapoznać i skorzystać, ponieważ może skrócić czas pisania planu pracy oraz jest wygodna w obsłudze w ciągu roku.

4. Kalendarz gromady

Wyjazdy zuchowe mają to do siebie, że są otoczone konkretną fabułą. Żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik, dobrze by były odpowiednio połączone z cyklem zbiórek, lub by użyto właściwej klamry tematycznej między wyjazdem a zbiórkami. W tym celu najlepiej przy pisaniu planu od razu zapisać terminy wszystkich zaplanowanych wyjazdów z zuchami na dany rok. Dzięki temu możemy za wczasu zaplanowac sensowne wplecenie wyjazdów w śródroczną pracę gromady. Warto wtedy pomyśleć jak ubrać w fabułę wyjście z zuchami do zoo, do kina, na łyżwy, etc.

5. Konspekty zbiorek

To jeden z najpraktyczniejszych sposobów na zaoszczędzenie czasu i stresu. Nie raz, nie dwa się zdarzało, że z różnych powodów nie mogliśmy przygotować zbiórki i dwie godziny przed rozpoczęciem musimy szybko wymyślić coś fajnego. Kiedy przy pisaniu planu pracy wypiszemy sobie konspekty wszystkich zbiórek, to później jest o wiele łatwiej. Nie ma wtedy powodu do stresu przed zbiórką oraz na tygodniu oszczędzamy czas na przygotowanie konspektu. Dodanie kilku godzin do pisania planu pracy, by rozpisać te konspekty brzmi mało zachęcająco, ale uwierz mi – później dostrzeżesz same zalety tego rozwiązania.

6. Coś dla nowych i dla starych.

Trzeba zadbać, aby każdy w gromadzie był zadowolony. Przy rozpisywaniu cykli, wyjazdów itp, pamiętaj o elementach, które będą atrakcyjne nie tylko dla nowych zuchów, ale też dla weteranów, którzy bawili sie we wszystko, co tylko się da. Dobrym pomysłem byłoby ustanowienie obrzędu, w którym udział mogą wziąć wyłącznie zuchy trzeciej gwiazdki lub przywileje, które mają wyłącznie najstarsze zuchy. Dzieki temu ci mali koneserzy zuchowych zabaw będą dalej zadowoleni, a młodsi będą mieli dodatkową motywację do robienia zadań na gwiazdki.

7. Sprawdź co stworzyłeś

Cały plan pracy jest napisany? Zanim pokażesz go hufcowemu lub referentowi sprawdź go sam dokładnie. Przewertuj przez wszystkie jego elementy: cele, zadania na gwiazdki, charakterystyki, cykle, etc i poszukaj błędów i niedociągnięć. Jeśli twoim zdaniem wszystko jest dopracowane i składa się w jedną logiczną całość, to możesz swoje dzieło pokazać przełożonemu. Jeśli się pomyliłeś, to nic – zapewne otrzymasz wiadomość zwrotną, co trzeba poprawić, by Twój plan pracy był jeszcze skuteczniejszy.

Tych kilka prostych elementow, które Ci proponuję na prawdę wpłynie pozytywnie na jakość planu pracy gromady. Zachęcam Cię do ich stosowania, aby uprościć swoją służbę jako drużynowy. Konsekwentne realizowanie planu pracy zapewnia udane zbiorki i wyjazdy dla zuchów, a Tobie ogranicza stres i daje poczucie, że wszystko jest logicznie poukładane.

  1. Podsumowanie poprzedniego planu pracy
  2. Cele kadry
  3. APKA
  4. Kalendarz gromady
  5. Konspekty zbiórek
  6. Sprawdź co stworzyłeś

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *