Przejdź do treści

Naprawmy kręgi instruktorskie!

Udostępnij:

Naprawmy kręgi instruktorskie!

Ważne linki:

Jeżeli jakieś narzędzie nie działa, to należy albo z niego zrezygnować, albo usprawnić jego działanie. Kręgi instruktorskie są takim właśnie narzędziem – ich obecna forma nie sprzyja realizowaniu celów, które są przed nimi stawiane. Jesteśmy jednak przekonani, że nie trzeba wykreślać kręgów ze statutu i regulaminów, bo możliwe jest przystosowanie przepisów do potrzeb Związku oraz instruktorek i instruktorów.

Złożyłem więc dzisiaj do Rady Naczelnej w imieniu Redakcji Azymutu – Niezależnego Pisma Instruktorów ZHR projekt uchwały zmieniającej zasady tworzenia kręgów instruktorskich:

UCHWAŁA
Zjazdu ZHR nr … z dnia …
W § 31 w ust. 5 uchyla się zdanie drugie.

Jak to jest z tymi kręgami?

Należysz do grona zaprzyjaźnionych instruktorek i instruktorów, którzy mają jakąś wspólną wizję funkcjonowania Związku? A może chcecie wspólnie organizować wydarzenia dla środowiska? Albo macie potrzebę zintegrowania lokalnych instruktorek i instruktorów? Uzyskajcie więc opinię komendantki chorągwi, komendanta chorągwi, napiszcie plan pracy i złóżcie to wszystko wraz z wnioskiem do Naczelnictwa. Co roku składajcie sprawozdania komendantce i komendantowi chorągwi albo Naczelniczce Harcerek i Naczelnikowi Harcerzy. Nie zapomnijcie też o dorocznym wyborze rady kręgu i przewodniczącego (chyba, że przyjdzie Was za mało, wtedy musicie zrobić kolejną zbiórkę i macie na to dokładnie 14-60 dni). Jak ktoś będzie chciał do Was dołączyć, to koniecznie musi (na piśmie!) zwrócić się do rady, która podejmie uchwałę o zawnioskowaniu do przewodniczącego o przyjęcie chętnego.

Po co zmiana statutu?

Zgodnie z § 31 ust. 5 Statutu ZHR Kręgi harcerstwa starszego i kręgi instruktorskie są powoływane na wniosek zainteresowanych. Kręgi instruktorskie powołuje Naczelnictwo. Poprawka przewiduje rezygnację z powoływania kręgów instruktorskich przez Naczelnictwo.

Statut ZHR stawia zbyt wysoki próg dla utworzenia kręgu. Po co angażować w to Naczelnictwo? Ile młodych przewodniczek i ilu młodych przewodników, którzy ze stresem przeszli przez komisję instruktorską będzie chciało zwrócić się do samego zarządu 20-tysięcznego stowarzyszenia o założenie kręgu? Dlaczego ten właśnie zarząd ma decydować o założeniu (pomocniczej) jednostki obejmującej dwa hufce gdzieś nad morzem czy w górach? Podobnie jak przybliżenie kapituł stopnia Harcerki Rzeczypospolitej i Harcerza Rzeczypospolitej do hufców i środowisk przekłada się na ich większą naturalność, a przez to większą zdobywalność stopni, tak przybliżenie kręgów instruktorskich do bezpośrednich zainteresowanych może usprawnić i ułatwić ich działanie oraz sam proces powoływania. 

Z kolei regulamin przewiduje nadmierny formalizm i niepotrzebnie rozbudowaną strukturę organów. Wspomniane kilka akapitów wcześniej wymogi formalne (rada, przewodniczący, uchwały, opinie) czynią krąg instruktorski nie “drużyną dla instruktorek i instruktorów” ale czymś na kształt małego stowarzyszenia, z prezesem (przewodniczący) i radą nadzorczą (rada kręgu). 

Za złożoną poprawką idzie propozycja nowego regulaminu kręgu instruktorskiego, który upraszcza strukturę kręgu i formalności związane z jego funkcjonowaniem. Zostanie on zaproponowany Naczelnictwu nowej kadencji, ale już teraz chcemy poddać go krytyce, żeby odpowiadał potrzebom całego Związku. Projekt przewiduje, że krąg instruktorski będzie przestrzenią do wspierania się w pracy wychowawczej i wymiany poglądów. Ma on jednoczyć instruktorki i instruktorów zgromadzonych wokół jakiejś idei – prócz ideałów Związku. Uproszczona zostanie struktura kręgu (do przewodniczącej albo przewodniczącego i zbiórki wyborczej zwoływanej co dwa lata), a kręgi będą mogły funkcjonować również w uproszczonej formie – bez gospodarki finansowo-inwentarzowej i obowiązków z tym związanych.

Reasumując, w naszej ocenie nie ma żadnych podstaw do zastrzeżenia kompetencji tworzenia kręgów instruktorskich dla jednej z władz naczelnych, a pozostawienie decyzji w zakresie tworzenia kręgu w ramach danego okręgu może sprzyjać tworzeniu nowych kręgów. Przeczytajcie zatem nasz projekt i napiszcie w komentarzach (albo na [email protected]), co można w nim poprawić! 

Propozycja nowego regulaminu Kręgów Instruktorskich

§ 1.

Krąg instruktorski, zwany dalej “kręgiem”, jest dobrowolną grupą instruktorek lub instruktorów i służy integracji wspólnoty instruktorskiej oraz współdziałaniu na rzecz rozwoju Związku.

§ 2.

  1. Krąg działa według założeń i celów przyjętych przez zbiórkę wyborczą.
  2. Założenia powinny być aktualizowane nie rzadziej niż raz na 6 lat, a cele winny być określane nie rzadziej niż raz na 2 lata.

§ 3.

  1. Uczestnictwo w kręgu, w tym na funkcji przewodniczącej albo przewodniczącego, nie jest pełnieniem funkcji wychowawczej.
  2. Funkcjonowanie kręgu nie może utrudniać pracy innych jednostek Związku.

§ 4.

  1. Krąg działa na terenie okręgu, kilku okręgów lub na terenie kraju.
  2. Krąg powołuje właściwa komendantka chorągwi, właściwy komendant chorągwi, właściwy zarząd okręgu, Naczelniczka Harcerek, Naczelnik Harcerzy albo Naczelnictwo – w zależności od terenu działania i składu kręgu.
  3. Założenie kręgu wymaga deklaracji co najmniej pięciorga zainteresowanych instruktorek lub instruktorów.

§ 5.

  1. Organami kręgu są:
    1. przewodnicząca albo przewodniczący;
    2. zbiórka wyborcza.
  2. Przewodnicząca albo przewodniczący:
    1. kieruje pracą kręgu;
    2. reprezentuje krąg;
    3. zwołuje zbiórki wyborcze;
    4. sprawozdaje działalność kręgu na zbiórce wyborczej;
    5. przyjmuje i zwalnia członków kręgu.
  3. Przewodniczącą albo przewodniczącego mianuje i zwalnia organ powołujący krąg.
  4. Zbiórka wyborcza:
    1. wybiera przewodniczącą albo przewodniczącego;
    2. przyjmuje sprawozdanie przewodniczącej albo przewodniczącego;
    3. określa cele kręgu na kolejny okres;
    4. udziela absolutorium przewodniczącej albo przewodniczącemu, jeśli krąg prowadzi gospodarkę finansowo-inwentarzową;
    5. podejmuje decyzję w przedmiocie rozwiązania kręgu.
  5. Zbiórkę wyborczą zwołuje przewodnicząca albo przewodniczący nie rzadziej niż raz na 2 lata. W razie niezwołania zbiórki, zbiórkę zwołuje organ powołujący krąg. Pierwszą zbiórkę zwołuje organ powołujący krąg. 

§ 6.

  1. Krąg może prowadzić gospodarkę finansową i inwentarzową
  2. Przewodnicząca albo przewodniczący kręgu prowadzącego gospodarkę finansową i inwentarzową są obowiązani przestrzegać przepisów odpowiednich regulaminów.

§ 7.

  1. W razie niezgodności funkcjonowania kręgu ze Statutem lub regulaminami organ powołujący krąg może go rozwiązać.
  2. Od decyzji, o której mowa w ust. 1 przysługuje odwołanie do władzy wyższego szczebla.

    Co teraz?

    Ano teraz wszystko w rękach Rady Naczelnej oraz delegatów na XIX Zjazd ZHR! A zanim wyślemy (nowemu) Naczelnictwu projekt regulaminu, dajcie nam znać, co trzeba jeszcze uwzględnić!


    Na zdjęciu z nagłówka najbardziej aktywny nieformalny krąg instruktorski w ZHR.

    Przeczytaj także

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *