Przejdź do treści

5 zuchowych zabaw na zimę 2023

Udostępnij:

5 zuchowych zabaw na zimę 2023

Nadchodzi koniec starego, jak i początek nowego roku, a wraz z nim okres zimowy. Zuchy ubierają kurtki, czapki i szaliki. W ostatnich latach polska pogoda nie daje nam poczuć pełni zimy, jednak jeśli takowa zastanie nas na zbiórce, warto wykorzystać ten fakt i pobawić się śniegiem. Wychodzę więc z inicjatywą i proponuję 5 zuchowych zabaw na zimę, które wymyśliłem tworząc cykl tematyczny „Yeti”.

W odległych Himalajach z tajnego laboratorium złej organizacji, zajmującej się chwytaniem różnych form życia, uciekł niedawno złapany Yeti. Zadaniem zuchów będzie odnaleźć go i pokrzyżować plany ludziom, których celem jest złapanie śnieżnego stwora i przeprowadzenie nad nim szeregu eksperymentów.

Tor przeszkód

By przygotować się do zimowych warunków, musimy nauczyć się poruszać na śniegu.

Zabierz na zbiórkę sanki bądź jabłuszka, które są tanie i poręczne. Weź też łopatę do śniegu, a następnie stwórzcie prawdziwy tor przeszkód. Zbudujcie tunel, zróbcie kilka ostrych zakrętów, postawcie kilka płotków do przeskoczenia. Każdy zuch będzie szczęśliwy, kiedy będzie mógł pobiegać po śniegu.

Rysowanie śniegiem

Rysowanie różnych kształtów lub napisów możemy świetnie wpleść w fabułę naszego cyklu. Yeti zostawił nam tajną wiadomość. Same zuchy także mogą zostawić takową. twór nie będzie miał przecież problemu z odczytaniem śnieżnej wiadomości.

Użyjcie łopaty, foremek czy po prostu wydepczcie tajną wiadomość. Niech będzie tak duża, że żeby ją odczytać trzeba na nią popatrzeć z odpowiedniej odległości i wysokości. Gwarantuje, że zuchy będą bardzo zaangażowane w ten proces. Przecież każdy lubi bawić się śniegiem.

Berek z ogonkami na śniegu

Wraz z zuchami musimy się przecież przygotować na nasze poszukiwania. Warunki w zimie bywają różne. Raz jest śnieżnie, innym razem błotniście. Musimy więc nauczyć się utrzymywać równowagę na śliskiej powierzchni, by w razie potrzeby móc dogonić naszego Yeti.

Potrzebny nam będzie szalik, który mocujemy do tylnej strony pasa zuchów, tworząc niejako “ogonki”. Zuchy bez przymocowanego szalika zostają berkami. Gdy zuch bez szalika złapie ogon innego zucha, zakłada go na swój pas i zaczyna uciekać.

Podchody na śniegu

Wyobraźmy sobie, że zła organizacja depcze nam po piętach. Są już blisko i za chwilę złapią Yeti. By ich zmylić, zbudujmy więc sztuczną, wielką stopę i odciśnijmy jej ślady na śniegu.

Do tej zabawy będzie nam potrzebny śnieg i patyki. Możemy użyć przygotowanej wcześniej stopy lub wykonać na zbiórce tematyczną majsterkę. Obserwowanie jakie ślady są pozostawione na śniegu może być okazją do porozmawiania o tropach zwierząt. W zimie, jeśli chodnik zasłania śnieg, nie narysujemy typowych strzałek kredą. W konsekwencji, możemy użyć patyków lub samego śniegu do tworzenia strzałek bądź innych znaków które ustalimy. Pamiętajmy także by nie uczyć zuchów znaków patrolowych (dopuszczamy tylko proste strzałki). W przyszłości i tak poznają je na zbiórkach harcerskich.

Rzucanie do celu

Ulubioną zabawą Yeti jest bitwa na śnieżki. Ale zanim to, musimy nabyć doświadczenia w rzucaniu do celu.

Zbuduj wraz z zuchami i Yeti bałwana, a następnie zorganizuj konkurs rzucania do celu. Niech bałwan, którego przed chwilą zbudowaliście stanie się celem do ataku. Stańcie kilka metrów od niego i postarajcie się go przewrócić.

Szukasz czegoś więcej na zabawy w śnieżne i zimowe dni?

zdjęcie w tle: 58 ZGZ „Samuraje ze Smoczej Doliny” 02.2023 r.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *