Przejdź do treści

Wujek Dobra Rada #2: Obozowe

Udostępnij:

Wujek Dobra Rada #2: Obozowe

Są pewne problemy w drużynie, które nie są na tyle poważne, żeby poruszać je na radzie hufca, czy z rodzicami harcerzy. Są jednak na tyle uciążliwe, że coś trzeba z nimi zrobić.

Poprzednio pisałem o jedzeniu, a poniższe trzy nawyki, poświęcone są sytuacjom na obozie.

Układ jaki przyjmuję to: problem, rozwiązanie, środowisko, od którego ten nawyk poznałem i dokładny opis działania.

“Moi oboźni chcą się odcinać od drużyny za sprawą pół od namiotu / moi harcerze coś kombinują za zasłoniętymi połami.”

Wprowadź zasadę “poły jak w kadrówce” – Zalesie

Zarówno w swojej drużynie jak i innych, spotkałem się z sytuacją zasłaniania pół namiotowych w ciągu dnia. A to oboźny chciał ukryć syf w kadrówce, a to harcerze zaczynali właśnie rozpalać ognisko wewnątrz namiotu (albo robić inne niezbyt rozsądne rzeczy kryjące się w głowie drugorocznego harcerza). Pierwsze szkodliwe z powodów wychowawczych (kadra powinna dawać przykład również i w porządkach) a drugie po prostu niebezpieczne.

Rozwiązanie jest tutaj proste, a mianowicie trzymanie się zasady “poły jak w kadrówce”. Jeżeli jest ładna pogoda, kadra podwija wszystkie poły i tak samo robią zastępy. Namioty się ładnie wietrzą, harcerze widzą porządek w kadrówce, a kadra widzi co chłopaki robią w namiotach. Jeżeli leje i jest zimno tak, że kadra z czystym sumieniem opuszcza poły, to samo mogą i uczynić harcerze.

System ten wprowadza pewien porządek działań, jak i jednolitość wizualną w podobozie.

“Chłopaki na rajdach wypijają od razu całą wodę, a potem jęczą, że nie mają co pić.”

Przeprowadź zajęcia z picia wody – autorski pomysł

No brzmi to głupio. A przynajmniej dla dwóch z hufcowych, którzy sprawdzali moje plany pracy. Ale w tym szaleństwie jest metoda!

Na czym polegają zajęcia z picia wody i jak je przeprowadzić?
Najlepiej podczas pierwszego postoju już w trakcie rajdów/wędrówek (albo wieczór przed), wytłumaczyć chłopakom jak pić wodę tak aby jak najlepiej ugasić pragnienie. Bo już nie raz widziałem harcerza rzucającego się na butelkę wody łapczywie ciągnąc jednym duszkiem, by tak naprawdę w ogóle nie ugasić pragnienia.

Jak więc pić poprawnie wodę?

  1. Pij małymi łyczkami,
  2. daj wodzie być trochę w buzi, a nie bezpośrednio z butelki do gardła,
  3. namaczaj wargi.

Trzy proste kroki, które pomogą Ci zaoszczędzić bezcenną na wędrówkach wodę, a zarazem pomogą lepiej ugasić pragnienie chłopaków.

Dodatkowo warto mieć na marsz coś lepszego niż “czysta woda”. Dorzuć liść mięty, kawałek cytryny, szczyptę soli czy łyżkę miodu. Poprawi to smak oraz wartości odżywcze wody.

“Sprzęt pionierski wala się po ziemi, albo jest wyrywany z rąk do rąk.”

Podziel proporcjonalnie sprzęt – 82 WDH „Zbroja”

Mądrość ludowa głosi, że jak coś jest wszystkich, to jest niczyje. Jeśli więc chcecie zmniejszyć niedbałość harcerzy o sprzęt, albo liczbę konfliktów, to warto na początku pionierki podzielić sprzęt proporcjonalnie pomiędzy wszystkie zastępy i kadrę.

Może Wam w tym pomóc matematyka (liczba harcerzy w zastępie ÷ liczba harcerzy w drużynie × liczba danego typu sprzętu) albo logika (jak macie 4 miarki i 4 zastępy, no to po jednej na zastęp).

Aby się nie mylić już po podziale, można np. oznaczyć siekierki i młotki różnokolorowymi taśmami izolacyjnymi.

Taki tymczasowy podział sprzętu między zastępy jest też dobrym wstępem do zmiany w systemowym podejściu do wychowania poprzez gospodarczość i przedsiębiorczość.

Podsumowanie

Jak widzicie, nie są to jakieś wielkie problemy, tak więc i rozwiązania do nich nie są zbyt skomplikowane. Jednak z każdym takim nowym małym nawykiem Twoja drużyna może działać jeszcze lepiej i sprawniej.

Jeżeli sam znasz jakieś nawyki, którymi chciałbyś się podzielić, opisz je zgodnie ze schematem i wyślij na [email protected]

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *