Przejdź do treści

Dlaczego warto dążyć do zdobycia Tropu Wilka?

Udostępnij:

Dlaczego warto dążyć do zdobycia Tropu Wilka?

Wprowadzenie

Drogi wodzu, zakładam, że doskonale wiesz, czym jest kategoryzacja zuchowa oraz czym charakteryzują się poszczególne szczeble tej kategoryzacji, czyli Tropy (Trop szaraka, jelenia, dzika, jastrzębia i wilka). W tym artykule skupię się na tym ostatnim, nazwanym na cześć zwierzęcia, który jest symbolem Wydziału Zuchowego. Trop Wilka powinien być jak zwycięstwo w Lidze Mistrzów – najpierw trenujesz i wygrywasz z przeciwnikami by zdobyć trofeum, a potem walczysz, by obronić tytuł w następnym roku. Chcę ci przekazać, dlaczego uważam, że warto się starać o zdobycie Tropu Wilka i co może dzięki temu zyskać gromada oraz ty jako wódz.

Gromada Tropu Wilka to wzór!

Każdy stopień harcerski ma opisaną swoją sylwetkę. Kiedy czyta się opis Harcerza Rzeczypospolitej można odnieść wrażenie, że HR to facet bez wad i przywar. Wiadomo, że nie jest to możliwe, ale jest to świetny punkt odniesienia. Dzięki temu wiemy, do jakich cech trzeba dążyć, realizując próbę na ten stopień. Z Tropem Wilka jest trochę podobnie. Kiedy mówi się o gromadzie, która ma Trop Wilka, to często myśli się o idealnie działającej i nieawaryjnej maszynie, w której każdy element jest precyzyjnie dopracowany. Również w tym przypadku nie jest możliwe, by taka gromada działała w ten sposób cały czas, jednak daje nam to obraz gromady, do jakiego powinniśmy dążyć. To, czy jesteś w stanie zrealizować poszczególne kryteria niezbędne do Tropu Wilka jest uwarunkowane twoją wiedzą oraz umiejętnościami, dlatego twoje zaangażowanie odgrywa kluczową rolę. Spełniając ustalone wymagania na najwyższą kategorię możesz być pewny, że twoja gromada jest na najwyższym poziomie, a pozostałe powinny ją naśladować.

Trop Wilka = Jakość

Osiągnięcie Tropu Wilka nie może być celem samym w sobie. Noszenie tej wyjątkowej naszywki na ramieniu daje mnóstwo satysfakcji, ale nie to powinno nam przyświecać w dążeniu do najwyższego poziomu. Z osiągnięciem tej kategorii powinna iść razem w parze jakość. Kategoryzacja jest narzędziem, które podpowiada, co robić, aby nasza gromada była przekozacka. Posiadając Trop Wilka masz gwarancję, że posiadasz środki pozwalające na bardzo dobrą pracę wychowawczą ze swoimi zuchami. Obrzędowość, Tablica Pryzmat i gwiazdki w takiej gromadzie funkcjonują na szóstkę, a to na podstawie tych metod planujemy naszą pracę z zuchami. Celem więc nie jest sam Trop, ale to, co się z nim wiąże, czyli jak najlepsze wychowywanie zuchów w gromadzie przy użyciu skutecznych i sprawdzonych sposobów.

Zwycięzcy Turnieju Tropu Wilka w 2018 r, 28 Łódzka Gromada Zuchów „Łowcy Chmur”

Turniej o miano najlepszej kadry gromady w Polsce

No dobra, pisałem o aspektach metodycznych, ale nie oszukujmy się: turniej Tropu Wilka to jest równie mocny motywator. Osobiście byłem na trzech i wspominam je jako jedne z najlepszych wyjazdów harcerskich na jakich byłem.

Ten turniej powinien być traktowany jak nagroda. W końcu Ty jako wódz włożyłeś bardzo dużo pracy w to, aby zdobyć najwyższą kategorię. Należy ci się, by zostać odpowiednio docenionym. Jesteś w gronie najlepszych w całym kraju, więc trzeba to podkreślić. Turniej Tropu Wilka to świetna przygoda. Jeżeli myślisz, że będąc zuchmistrzem nie możesz się już bawić w harcerstwie, to bardzo się mylisz! Nigdy nie brałem udziału w lepszej grze niż na turnieju w Warszawie w 2016 roku (KMWTW). Oprócz tego jest to czas wielkich inspiracji. Organizatorzy zawsze przygotowują coś, co będziesz mógł później wykorzystać w pracy z gromadą, a spotkanie z najlepszymi z najlepszych to idealna okazja, by porozmawiać o nowych pomysłach lub trudnościach, które cię spotykają jako wodza. Z resztą, czy nie fajnie byłoby zostać najlepszym wodzem w całej Polsce?

Komendant z kadrami Tropu Wilka na turnieju w 2017 roku. Zwyciężyła kadra gromady z Bielska-Białej pod wodzą hm. Konrada Nycza

Prawdziwa klasa

Mógłbym w tytule użyć pewnego popularnego słowa wśród zuchów które zaczyna się na „p”, a kończy na „restiż”, ale uznałem, że „klasa” to odpowiedniejsze słowo. No właśnie. Zuchmistrz z Tropem Wilka to klasa sama w sobie! Inni ludzie wiedzą dzięki temu jak bardzo się starasz ze swoją kadrą, by prowadzić jak najlepszą gromadę. Możesz w ten sposób zyskać zaufanie wśród rodziców zuchów, kiedy wyjaśnisz im, na czym polega system kategoryzacyjny gromad. Masz okazję zrobić trochę rabanu wokół siebie i swojej gromady, oczywiście w pozytywnym znaczeniu. Jest się wtedy docenianym w ZHR, łatwiej nawiązać kontakt z inną bardzo dobrą gromadą, by na przykład wspólnie pojechać na kolonię. Trzeba być mimo wszystko czujnym! Mając Trop Wilka jest się wzorem dla pozostałych wodzów – wykorzystaj to, przekazując im swoją wiedzę i umiejętności, by i oni mogli jak najlepiej wychowywać swoje zuchy.

Rok wcześniej również wygrali

Dobry start dla następców

Tytuł mówi sam za siebie. Kiedy nadchodzi czas, że trzeba zejść ze sceny i oddać gromadę w ręce swojego następcy, to oddajesz mu swoje dzieło – gromadę z niemal perfekcyjnie działającymi narzędziami metodycznymi. Jest to dla takiego chłopaka świetny start. Zaczyna z gromadą, która jest bardzo dobrze skonstruowana i zostaje mu tylko wykorzystywać to, co już otrzymał oraz starać się ją jeszcze dodatkowo doskonalić. Jest to też dobra okazja, by podzielić gromadę na dwie, lub stworzyć nową. Jeżeli dobrze przygotowałeś swojego następcę (możesz o tym przeczytać w jednym z moich wcześniejszych artykułów o pracy z kadrą gromady), to masz gwarancję, że ta gromada będzie na najwyższym poziomie przez kolejne lata.

Trop Wilka to nie koniec!

Osiągnięcie najwyższej kategorii nie może być sygnałem do tego, by przestać się starać i osiąść na laurach. Wręcz przeciwnie – teraz dopiero trzeba pokazać, czy się zasługuje na to miano. Zdobyć Trop Wilka to jedno, a utrzymać go i dobrze wykorzystywać to drugie. Jeździj na kursy, prowadź zajęcia. Mów przyszłym (i obecnym) wodzom o twoich metodach i o tym, co robisz. Bądź inspiracją dla następnych. Nie trzymaj tego trofeum dla siebie, ale jednocześnie bądź świadomy swojego osiągnięcia.

Kilka słów na koniec

Kiedy prowadziłem gromadę to wychodziłem z założenia, że spełnienie wymagań na Trop Wilka jest równoznaczne z posiadaniem bardzo dobrych narzędzi metodycznych. Polecam ci, drogi wodzu, kierować się podobną myślą, wspinając się po kolejnych szczeblach kategoryzacji.

Posiadając Trop Wilka mamy okazję do pracy wychowawczej z zuchami na najwyższym poziomie. Daje nam gwarancję na skuteczność naszych metod i umiejętności, które należy dalej wykorzystywać i których warto uczyć innych. Jeżeli jesteś ambitny i zależy ci na twojej gromadzie, to zdobycie Tropu Wilka wcale nie jest aż takie trudne! Korzyści z posiadania najwyżej kategorii jest ogrom, więc chyba nie muszę cię dłużej przekonywać.

Nawet jeżeli wiesz, że tym razem nie uda się uzyskać Tropu Wilka – to nic! To naprawdę ważne, aby się skategoryzować! Kategoryzacja mówi na jakim jesteś etapie i co trzeba zrobić, aby twoja gromada była coraz lepsza! Im więcej zrobisz, tym bliżej jesteś tego, by dojść do najwyższej kategorii. Rób postępy dzięki swojej pracy, spełniaj wymagania na kolejne tropy. W ten sposób będziesz miał lepszy starty po wakacjach, a potem prostą drogę do zdobycia Tropu Wilka.

Zachęcam cię do obejrzenia vloga wydziału zuchowego na temat kategoryzacji. W tym filmiku jest wyjaśnione, jak aktualnie wygląda kategoryzacja i w jaki sposób działa.

Zajrzyj na fanpage „Wydział Zuchowy ZHR” na Facebooku, jeżeli jeszcze nigdy tam nie byłeś.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *