Przejdź do treści

9 Beskidzka Gromada Zuchów „Strażnicy Świata Gawęd”

Udostępnij:

9 Beskidzka Gromada Zuchów „Strażnicy Świata Gawęd”

Jeszcze nie tak dawno temu byli częścią jednej z wzorcowych gromad ZHR, co potwierdzały corocznie zdobywane najwyższe kategorie oraz wygrane w Turniejach Kadr Gromad Tropu Wilka w 2016 i 2017 roku, rywalizacji najlepszych Zuchmistrzów w Polsce. Ze 149 BGZ powstały jednak trzy gromady (z numerami 1, 4 oraz 9) i dziś o tej ostatniej z nich, 9 Beskidzkiej Gromadzie Zuchów, opowie Wam jej drużynowy, ćw. Maksymilian Berdowski!

Nazwa naszej gromady ma swoje źródło w nazwie gromady, z której „Strażnicy Świata Gawęd” zostali wydzieleni. Prócz nas powstały dwie inne gromady i każda ma inne zadanie w świecie Gawęd. Naszym zadaniem jest bronić tego Świata, stąd zostaliśmy Strażnikami.

Jak najstarsze zuchy opowiadają, Wielki Gawędziarz stworzył świat gawęd, w którym znalazły się wszystkie postacie z legend, opowieści oraz baśni. W każdy zakątek świata wysyłał ptaki, które zbierały opowieści i zanosiły je do Gawędziarza. On wyrywał im jedno pióro z kupra i zapisywał przyniesione opowieści w Wielkiej Księdze Gawęd. Gawędziarz z biegiem czasu zapełnił całą grubą księgę i umieścił ją w Wieży Gawęd. Wówczas pojawił się czarnoksiężnik, wykradł księgę i uciekł z nią na swoim latającym dywanie. Na szczęście Gawędziarz dostrzegł go w porę i wysłał za nim swoje wierne ptaki, które powoli rozpruwały dywan. Czarnoksiężnik, zajęty swoją zdobyczą, nie zauważył tego i po rozpruciu dywany runął w przepaść. Strony z Księgi rozsypały się, zaś wiatr zaniósł je w zakątki zarówno naszego świata, jak i świata gawęd. Dlatego też podzieliliśmy się na trzy gromady, z których każda otrzymała inne zadanie – naszej gromadzie powierzono opiekę nad czterema bramami do świata gawęd. Nad każdą z nich pieczę sprawuje jeden z czterech potężnych strażników, na północy – strażnik wody Havo, na południu – strażnik ziemi Bumi, na zachodzie – strażnik ognia i na wschodzie – strażnik powietrza. Bronią bram przed mrocznymi postaciami, które chcą zniszczyć świat gawęd. Jeśli uda nam się wykonać nasze zadanie, być może o nas także będą snuć opowieści.

Nosimy barwy czarno-złote: czarne dlatego, że moja drużyna harcerska nosi takież chusty, a także ze względu na to, że czarny symbolizuje siłę. Natomiast złoty reprezentuje przygodę, skarb, a także świat gawęd.

Gromada powstała we wrześniu 2017 roku, działamy w Bielsku-Białej, zbiórki mamy pod dębowcem w Szkole Podstawowej „Skała”. Jestem pierwszym wodzem Strażników – odbyliśmy jedno zimowisko, a przed nami pierwsza kolonia. Nie działamy w ramach szczepu, ale współpracuje z nami IX Beskidzka Drużyna Harcerzy im. Szarych Szeregów. Gromada liczy obecnie 23 zuchów w 3 szóstkach, zaś mnie wspiera jeden przyboczny.

Mamy stronę na FB – 9 Beskidzka Gromada Zuchów „Strażnicy Świata Gawęd”.

Nasze zadanie dopiero się rozpoczęło, więc póki co nie mamy osiągnięć, którymi moglibyśmy się poszczycić.

Z tajemnic naszej gromady mogę podzielić się tym, że w marcu na zbiórce sadziliśmy kwiaty w ogródku szkolnym (nie stronimy i od takich zadań). Naszą laską głosu jest kość, którą zdobyliśmy na pierwszym zimowisku – piszczel owcy, skarbu Beskidów. Wszelkie skarby przechowujemy w dębowej, czterdziestoletniej skrzyni. Na naszych mundurach możecie dostrzec ciekawy szczegół – nowy szóstkowy na lewym ramieniu nosi czarną tarczę z literą „S” na środku. Zuchy mają jeszcze jeden, szczególny talent – potrafią znaleźć patyki w każdym miejscu, nawet takim, gdzie te patyki nie mają prawa się znajdować.

Ja mam 18 lat, jestem w ZHR od 11 lat. Do tej pory byłem zuchem, zastępowym w IX BDH, przybocznym w 149 BGZ – obecnie oczywiście jestem drużynowym 9 BGZ.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *